Farklı ortamlarda alüminyum korozyonuna saponin türevinin inhibitör etkisi
Inhibitor effect of saponin derivate on aluminum corrosion at various media
  1. Tez No: 387597
  2. Yazar: ESİN ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, çöven bitkisi Gypsophila arrostii Nebulosa köklerinden sentezlenen“nebula-B”saponin türevinin alüminyumun korozyonu üzerine inhibitör etkisi dönüşümlü voltametri (CV), Tafel polarizasyon metodu ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi yöntemleriyle araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar 0,1 M NaOH, 0,1 M H2SO4 ve 0,1 M NaCl çözeltileri ortamında gerçekleştirilmiştir. İnhibitör konsantrasyonunun alüminyumun bu çözeltilerdeki korozyonu üzerine etkisini belirlemek amacıyla 10 ppm, 20 ppm, 50 ppm ve 100 ppm'lik inhibitörlü ortamlar hazırlanmıştır. Çalışma sonucunda, tüm ortamlar için korozyon hızının azaldığı görülmüştür. Empedans eğrileri inhibitör varlığında Rp'nin artığını göstermiştir. İnhibitör derişiminin artması ile inhibitör etkinliğinin arttığı belirlenmiştir. Üç teknikten elde edilen sonuçlar iyi uyum içerisindedir. Tafel, CV ve empedans eğrilerinden elde edilen veriler, sonuçların birbiriyle uyumlu olduğunu göstermiştir. En iyi inhibitör etkinliği %84 0,1 M H2SO4 ortamında 100 ppm'lik derişimde, 0,1 M NaOH ortamında 100 ppm'lik derişimde %40 ve 0,1 M NaCl ortamında 100 ppm'lik derişimde %27 olarak belirlenmiştir. İnhibitör adsorpsiyonu Langmuir adsorpsiyon izotermine uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the extract of Gypsophila arrostii var. Nebulosa leaves“nebula-B”which is a derivate of saponins on the corrosion of aluminum was investigated by using cycle voltammetry techniques (CV), Tafel polarization method and electrochemical impedance spectroscopy. Experimental studies were performed with 0.1M NaOH, 0.1M H2SO4 and 0.1M NaCl solutions. 10 ppm, 20 ppm, 50 ppm and 100 ppm inhibitor media were prepared to determine the effect of inhibitor concentration on aluminum to corrosion in these solutions. As a result of study, all measurements showed a decrease for the corrosion rate. Impedance curves showed an increment for Rp is increased in the presence of inhibitor. It was determined that increasing of inhibitor concentrations raised the inhibitor efficiency. Results obtained from the three techniques are in good agreement. The data obtained from Tafel, CV and impedance curves showed that the results are consistent with each other. The best inhibition efficiencies were determined to be as 84% with 100 ppm in 0.1M H2SO4, 40% with 100 ppm in 0.1M NaOH, 27% with 100 ppm in 0.1M NaCl media. The inhibitor adsorption was found to be consistent with the Langmuir adsorption isotherm.