Sivas merkez Hubuyar Korucu Konağı restorasyon projesi önerisi
Restoration proposal of Hubuyar Korucu Residence in 'Sivas'
- Tez No: 330595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. NİHAL ÇETİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 440
Özet
Bu tez çalışmasında Sivas İli'nde yer alan ve Osmanlı geç dönemi diye tabir edilen, Osmanlı Devleti'nin her alanda batılılaşma sürecine girdiği dönemde inşa edilen ve dönem özelliklerini yansıtan Hubuyar KORUCU Konağı konu edilmektedir. Konağın günümüzdeki durumunun incelenmesi, özgün halinin ortaya çıkarılması, restorasyonu, korunmasına yönelik önerilerin geliştirilmesi ve bu çalışmanın yapılacak benzer çalışmalar için örnek teşkil etmesi tezin temel amacıdır. Bu kapsamda Sivas İli'nde bulunan geleneksel konutların karşılaştırmalı çalışması ve tarih araştırmaları yapılmış, Hubuyar KORUCU Konağı'nın özgün hali tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ve Sivas'ın ihtiyaçları esas alınarak değerlendirme yapılmış, konağa uygun işlev önerisi getirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Sivas İli Konut Tipolojisi ortaya çıkarılmış ve Hubuyar KORUCU Konağı'na yönelik rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri elde edilmiş olacaktır. Bu sayede konağın gelecek kuşaklara aktarılması yönünde ilk önemli adım atılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Hubuyar KORUCU mansion in the province of Sivas which reflects the characteristics of time was built when Ottoman Empire entered westernization process called late Ottoman period is considered. Investigating the status of the mansion today, revealing the original version, restoration, conservation and development of recommendations for how to set an example for similar studies made in this study is the main aim of the thesis. Comparative study of the traditional houses in the province of Sivas and historical researches made at the scope of this study and Hubuyar KORUCU mansion?s original condition is determined. An appropriate function is advised by evaluating obtained datas and needs of the Sivas province. At the result of the study, Sivas Province Housing Typology revealed and Hubuyar KORUCU mansion?s survey, restitution and restoration projects are obtained. Thus, the first important step was taken in the direction of transferring the mansion to future generations.