Ganoderma lucidum'un insan periferal lenfositlerinde genotoksik ve mitomisin-C'ye karşı antigenotoksik etkileri
Genotoxic and antigenotoxic effects of Ganoderma lucidum against mitomycin-C on human periferal lymphocytes
  1. Tez No: 330631
  2. Yazar: ÜLKÜ ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Ganoderma lucidum mantarının sulu ekstraktının tek başına genotoksik etkisi ve mitomisin-C'nin oluşturduğu hasara karşı antigenotoksik etkisi kromozomal anormallik (KA), mikronükleus (MN) ve kardeş kromatid değişim testleri (KKD) ile belirlenmiştir. Çalışmada G. lucidum'un 9500,00; 4750,00; 2375,00; 1187,50 ve 593,75 µg/ml'lik konsantrasyonları kullanılmıştır. KA testinde 24 saatlik uygulamada gerek mantar ekstraktınının tek başına gerekse mitomisin C ile eşzamanlı uygulaması önemli bir genotoksik ve antigenotoksik (593,75 µg/ml hariç) etki göstermemiştir. 48 saatlik uygulamada ise mantar ekstraktının tek başına uygulandığı grupta anormal hücre frekansında ve KA/hücre sayısında önemli bir değişim gözlenmezken mantar ekstraktı ve mitomisin C'nin eş zamanlı uygulamasında bu değerler pozitif kontrole göre anlamlı bir düşüş göstermiştir. Mantar ekstraktının tek başına uygulandığı grupta mikronükleus frekansı negatif kontrole göre azalış gösterirken mantar ekstraktı ve mitomisin-C'nin eş zamanlı uygulandığı grupta anlamlı bir değişim yoktur. Her iki grupta da nükleer bölünme indeksinde (NBI) istatiksel olarak anlamlı bir değişim oluşmamıştır. 24 saatlik uygulamada KKD/hücre değerindeki değişim anlamlı değildir. 48 saatlik uygulamada ise KKD/hücre değerinde ekstraktın tek başına uygulandığı grupta negatif kontrole göre artış vardır. Buna karşın, mantar ekstraktı ve mitomisin-C'nin birlikte uygulandığı grupta pozitif kontrole göre anlamlı bir azalış tespit edilmiştir. Her iki grupta da replikasyon indeksinde (RI) değişim belirlenmemiştir. Mantar ekstraktının tek başına uygulandığı gruplarda (24 ve 48 saat) mitotik indekste (MI) anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Ancak MMC ile eş zamanlı 24 saatlik uygulamada 593,75 ve 2375,00 µg/ml'lik konsantrasyonlarda, 48 saatlik uygulamada ise en yüksek iki konsantrasyonda (4750,00 ve 9500,00 µg/ml) MI anlamlı artış göstermiştir.Bu sonuçlara göre in vitro insan lenfosit kültüründe G. lucidum genellikle sitotoksik, klastojenik ve anojenik etki göstermemiştir. Aynı zamanda MMC tarafından oluşturulan genetik hasarı düzeltici etkileri de gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, genotoxic effects of water extract of Ganoderma lucidum and antigenotoxic effects Ganoderma lucidum against damage induced by mitomycin C was determined with chromosomal aberrations (CAs), sister chromatid exchanges (SCEs) and micronucleus (MN) assays. In the study 9500,00; 4750,00; 2375,00; 1187,50 and 593,75 µg/ml concentrations of mushroom extracts were used. In CA test, neither alone nor simultaneous application with MMC did not show significant genotoxic and antigenotoxic effect during 24 h (except for 593,75 µg/ml). In 48 hours treatment, in the group which mushroom extract applied alone any change on the frequency of abnormal cells and CA/cell were not observed, however in the group which mushroom extract and mitomycin C are applied simultaneously these rates reduced compared with positive control. In the group which mushroom extract applied alone, micronucleus frequency decreased compared with negative control and there is no change in micronucleus frequency in the group which mushroom extract and mitomycin C are applied simultaneously. There is not any alteration in nuclear division index (NBI) in both groups. There is no significant change in SCE/cell in 24 hour treatment. SCE/cell rates in group which mushroom extract applied alone increased compared with negative control in 48 hour application. In contrast, SCE/cell rates in group which mushroom extract and mitomycin C are applied simultaneously decreased compared with positive control in 48 hour treatment. RI didn?t change in either groups. In the group which mushroom extract applied alone, the mitotic index (MI) was not effected compared with negative control (24 and 48 hour). However when mushroom extract and MMC were applied simultaneously mitotic index increased significantly at 593,75 and 2375,00 µg/ml concentrations for 24 h and at 4750,00 and 9500,00 concentrations for 48 h application.According to these results G. lucidum generally did not show any cytotoxic, clastogenic and aneugenic effects in cultured human lymphocytes in vitro. Furthermore G. lucidum have remedial effects against genetic damage induced by MMC.