Metal teknolojisi alanında uygulanan modüler öğretim sisteminin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaulation of teacher views of modular teaching system on metal technology
  1. Tez No: 330642
  2. Yazar: MEHMET İLKER KANBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZÇATALBAŞ, DOÇ. DR. GÜLAY EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Gelişen teknoloji meslek sahibi olan ve olmak isteyen kişilerin mesleki yeterliklerinin geliştirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızdaki öğretim programlarının geliştirilmesi ile bu ihtiyaca cevap verebilmek mümkün hâle gelecektir.Türkiye'de bu doğrultuda meslekî eğitim ve öğretim sisteminin güçlendirilmesi projesi (MEGEP) ile başlayan modüler öğretim sistemi uygulamaları, 2006?2007 eğitim-öğretim yılından bu yana ülkemiz genelindeki bütün mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında uygulanmaktadır.Modüler sistemi uygulayan öğretmenlerin sistem hakkında yapacakları değerlendirmeler, belirlenen hedefler doğrultusunda ilerleyip ilerlenmediğinin öğrenilmesi ve modüler sistemin sürdürülebilirliğine katkı sağlanması adına büyük önem arz etmektedir.Bu önem ışığında, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızda metal teknolojisi alanında uygulanmakta olan modüler öğretim sistemi uygulamalarının öğretmenlerce nasıl değerlendirildiğinin ortaya konması amacıyla bu çalışma hazırlanmıştır.Çalışma sürecinde literatür taraması yapılarak mesleki ve teknik eğitim sistemi, uygulanmakta olan modüler sistem ve metal teknolojisi alanı öğretim programına ait dokümanlar araştırılarak anket soruları hazırlanmıştır. Hazırlanan anketler Samsun il ve ilçelerindeki endüstri meslek liselerinde görev yapan metal teknolojisi öğretmenlerine uygulanmıştır. Uygulanan anketlerin SPSS (Statiscial Packet Social Scienses) programı ile analizi neticesinde metal teknolojisi alanındaki modüler öğretim sistemi uygulamaları hakkında sonuçlara ulaşılmış ve öneriler getirilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre öğretmenler; metal teknolojisi alanına ait çerçeve öğretim programında, yeterlik tablolarında, ders bilgi formlarında, modül bilgi sayfalarında, işlem analiz formlarında, modüllerin içerisinde yer alan bilgi ve ölçme araçlarında, modüler programın uygulandığı atölyelerdeki donanım ve ortam durumunda kısmen eksikliklerin olduğunu belirtmişlerdir.Eksikliklerin giderilmesine yönelik olarak; sektör ve alan uzmanları arasında daha fazla işbirliği yapılması, alana ve dallara ait özelliklere uygun dersler oluşturulması, program içeriklerinden daha fazla yararlanılması, modüllerdeki uygulama faaliyetlerinin sayısının artırılması, mevzuat düzenlemelerinin yapılması, okullardaki donanım ihtiyaçlarının giderilmesi, modüler sistemle ve programla ilgili yapılan mesleki çalışmaların artırılması gerektiği yönünde öneriler getirilmiştir.Bu önerilerin gerçekleşmesi halinde modüler öğretim sistemi için belirlenen amaç ve hedeflere ulaşılacağı düşünülmektedir. Ankete katılan öğretmenler, eksiklikler olmasına rağmen modüler öğretim sistemi ve programı hakkında genel olarak olumlu görüşler bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Developing technology reveals the need for the development of professional competencies of employed and wishing to become employed people. Will make it possible to respond to this need with the development of vocational and technical secondary education programs.Accordingly in Turkey, strengthening project the system of vocational education and training (SVET), modular training system applications are being applied in vocational and technical secondary schools since the 2006?2007 academic year.Teacher assessment about modular system is very important to learn if the application is going forward or not and to learn if the application is maintaining the system.This study was carried out in order to determine how teachers study at vocational and technical secondary education institutions of metal technology field evaluate the modular training system applications.At this working process, questionnaire was prepared with the help of investigated documents about metal technology field curriculum and applied modular system. The prepared questionnaire was applied to metal technology teachers who work in industrial vocational high schools in Samsun province and districts. As a result of analysis of applied questionnaires with the help of SPSS (Statiscial Packet Social Scienses) program, conclusions reached and recommendations are made about modular training system applications in the metal technology field.According to the results, the teachers in the field of metal technology indicated that there are partially deficiencies at framework curriculum, competency statements, course information forms, module information pages, process analysis forms and information and measurement tools in modules.As for the elimination of deficiencies; should be more cooperation between the sector and field experts, appropriate courses should be established in the area, module application activities should be increased, legislation arrangements should be made, equipment needs of schools should be eliminated, occupational studies in moduler system and program should be increased.If these proposals are materialized, it is considered to achieve the specific goals and objectives. Although there are deficiencies in modular training system, teachers who taken the survey reported positive opinions about training system.