Kreatin tayini için yeni bir amperometrik biyosensör hazırlanması
The preparation of a new amperometric biosensor for determination of creatine
- Tez No: 330643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ÇETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, kreatin tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirldi. Bu amaçla, platin levha üzerinde pirolün polivinilsülfonatlı ortamda elektropolimerleşmesi ile polipirol-polivinilsülfonat filmi hazırlandı. Kreatinaz ve sarkozin oksidaz enzimleri, polipirol-polivinilsülfonat film üzerine glutaraldehit ile çapraz bağlama yöntemiyle immobilize edildi. Kreatin tayini, hazırlanan biyosensörün yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksitin 0,4 V `da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Kreatin biyosensörün cevabına pH, sıcaklık, substrat konsantrasyonu, enzim oranı ve enzim miktarının etkisi araştırıldı. Biyosensörün kreatin için doğrusal çalışma aralığı tayin edildi. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü belirlendi. Hazırlanan biyosensörle biyolojik sıvıda (kan) kreatin tayini yapıldı. Biyolojik ortamlarda olabilecek girşimlerin biyosensör cevabı üzerine etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a new amperometric biosensor for determination of creatine was developed. For this reason, polypyrrole-polyvinylsulphonat films have been prepared on the platinum electrode by the electropolymerization of pyrrole was carried out in the presence of polyvinylsulphonate. Creatinase and sarcosin oxidase enzymes have been immobilized on polypyrrole-polyvinylsulphonat film crosslinking method via glutaraldehyde. Creatine detection is based on the oxidation of hydrogen peroxide at 0,4 V produced by the enzymatic reaction on the biosensor surface. The effect of creatine biosensor response of pH, temperature, substrate concantration, enzyme ratio and enzyme amount were investigated. The linear working range of biosensor for creatine was determined. Reproducibility and storage stability were determined of the biosensor. Determination of creatine was carried out in biological fluid (in blood) by biosensor. interference effects were investigated on the amperometric response of the biosensor.