Termik santral soğutma sularının deniz suyu kalitesine etkisi
The impact of cooling water of thermal power plants to the sea water quality
  1. Tez No: 330652
  2. Yazar: EGEMEN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL SALMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Termik Santrallerin denizden aldığı soğutma suyunu kullandıktan sonra, türbinlenen buhar ısısını soğutma suyuna aktarıp tekrar denize deşarj etmesi sonucu; deniz suyu kalitesinin, fizikokimyasal ve biyolojik parametreler bakımından kalite değişimi incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Zonguldak ili sınırları içerisinde kalan ve sahilde inşa edilmiş olan ZETES Termik Santrali pilot alan olarak belirlenmiştir. Bu termik santralin soğutma suyu tesislerinde 16 aylık bir dönemde, yaklaşık 2 aylık periyotlarla deniz suyundan iki farklı istasyondan su numuneleri alınmıştır. Numunelerin alındığı 1. İstasyon soğutma suyu alım noktası, 2. İstasyon ise soğutma suyu deşarj noktası olarak belirlenmiştir. Genel olarak soğutma sistemi suyu alım noktası ve deşarj noktası arasında mevsimsel dönemlerde Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği (SKKY) Tablo 4'de belirtilen parametrelerde önemli bir değişkenlik gözlenmemiştir. Bu parametreler içerisinde tek farklılık su sıcaklıkları arasında gerçekleşmiş olmasına rağmen, bu sıcaklık farklılıkları SKKY'e göre sınır değerler içerisinde kalmaktadır. Elde edilen deneysel bulgular, termik santrallerde kullanılan soğutma sularının özellikle soğutma suyu olarak kullanılan kaynakta su sıcaklıklarını etkilediğini göstermektedir. Bu durum termik santrallerdeki soğutma suyu sistemlerinin dizaynında en önemli unsurun hidrotermal modelleme olması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, alterations in sea water quality after the thermal power plants cooling water discharge to seas in terms of physico-chemical and biological water quality parametres are investigated. The cooling water is taken from the sea and the turbined steam transfers its heat to the cooling water. In this reason, ZETES Thermal Power Plant, which is constructed in coastal region of Zonguldak Province, was selected as the pilot area. In the cooling water facilities? of this thermal power plant, water sampling was done in 2 different stations for 2 month periods during 16 months. The sampling points were determined as the water intake point, the 1st station and the water discharge point, the 2nd station. For seasonal periods, variations were not observed between water intake point and water discharge point for the parameters stated in Table 4 of Water Pollution Control Regulation (WPCR). It was realized that the major variation over these parameters was in water temperature. This variation in water temperature was in the limits of the Water Pollution Control Regulation. The experimental results achieved shows that the cooling water systems of the thermal power plants mostly effects water temperature in the cooling water source. This shows that during the design of a thermal power plant cooling water systems, the most important element is thermal modelling.