Ankara'da yapı denetim sorunlarının belirlenmesi ile ilgili bir saha çalışması
A field study related to the problems of construction control
- Tez No: 330683
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Depremler dünya üzerindeki en etkili ve en yıkıcı doğal afetlerden biridir. Bilindiği gibi ülkemiz topraklarının %92'si deprem kuşağı üzerinde yer almakta ve nüfusunun %95'i de bu topraklarda yaşamaktadır.Depremin insanlar üzerindeki dolaylı etkisi oldukça tehlikelidir. İnsanlar tarafından yapılan yapıların deprem sırasında yer sarsıntısı ile gerekli dayanımı gösteremeyerek hasara uğraması veya yıkılması sonucunda oluşan can ve mal kayıpları bu tehlikeyi oluşturmaktadır.Günümüzün gelişmiş toplumları, insanlara zarar verenin depremin kendisinin değil, ürettiği depreme dayanıklı olmayan yapıların olduğu düşüncesindedir. Bu sebeple depremlerin neden olabileceği zararları azaltma yönünde önemli başarılar elde etmişler ve depremlerle bir arada yaşamayı öğrenmişlerdir.Yapı denetimi kavramı oldukça eski tarihlere dayanır. Ülkemizde ise 1999 yılında yaşanan Marmara depreminden sonra, hükümet gerekli çalışmaları başlatmış ve yapı denetimi sisteminde köklü bir değişikliğe gitmiştir.Yapılarda güvenirliliği ve ilgili mevzuatlara göre denetimi sağlamak amacıyla; 13 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazetede 4708 sayılı Yapı Denetimi Kanunu ve bu kanuna dayalı Yapı Denetimi Uygulama ve Esasları Yönetmeliği yürürlüğe sokulmuştur. Bu tarihten itibaren kanun ve yönetmelik 19 pilot ilde, daha sonra 01 Ocak 2011 yılında da tüm ülke genelinde uygulanmaya başlanmıştır.Bu çalışmada sırası ile yapı denetimi kavramı ve amacı üzerinde durulmuş, yapı denetim sistemi tarihi incelenmiş, farklı ülke sistemleri ile Türkiye'deki yapı denetim sistemi hakkında bilgi verilmiş, ve Ankara'da Yapı Denetim Sorunlarının Belirlenmesi ile İlgili olarak Ankara'da bulunan yapı denetim firmalarının konuya ilişkin görüşleri alınmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are one of the most devastating and effective natural disasters. As it is a well known fact that 95 % of the population and 92 % of the and of our country are on earthquake zones.Indirect effects of earthquakes on humans are very dangerous. Casualties and material losses due to collapsing of man made structures which are poorly constructed, during earthquakes constituted these dangers.Developed societies of today?s word gathered important progress by thinking that poorly constructed structures cause damage to humans not the earthquake itself, and they learn to live with earthquakes.Building control concept is a very old topic. In our country government started necessary studies and building control system was significantly changed after 1999 earthquake.The building control law numbered as 4708 and by printing on official gazette at 13 July 2001 and regulations of building control applications and rules were prepared for control and reliability of buildings. Law and related regulations started to be applied on selected 19 city. After this stage it was started to be applied an the whale country, on January 01, 2011.In this study first building control concept, its purpose and history was examined. Information about building control system of Turkey was given by examining other countries. Finally for the purpose of evaluating problems of building control companies in Ankara an inquiry study was performed with building control companies of Ankara.