Toplu konutlarda yaş gruplarına göre kullanıcı memnuniyetinin incelenmesi: Konya-Bosna Hersek mahallesi örneği
An investigation of user satisfaction in housing estates in terms of age groups: Case of Konya-Bosna Hersek district
- Tez No: 330684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TAYFUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Konya?da imar planları değişikliği ve ekonomik gelişmeler ile birlikte son 20 yılda büyük miktarda konut yapılaşması bulunmaktadır. Bu gelişim en fazla İstanbul Yolu aksında gözlemlenmektedir. Bu bölgede kooperatifler, bireysel yükleniciler ve TOKİ aracılığıyla geniş konut alanları oluşmuştur. Yeni konut alanlarının açılmasıyla çarpık kentleşme kontrol altına alınarak, artan konut ihtiyacına cevap vermektedir. Ancak nicelik yönünden konut sorunu çözülmüş görünse de, nitelik yönünden kullanıcıların ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamamaktadır. Bu yapılaşmanın sonucunda bu bölgedeki konutların sadece barınma fonksiyonlu olduğu, konut dışı işlevsel ve estetik kentsel donatıların eksik olduğu, barınma dışı gereksinmeler için kullanıcılar, kent merkezine gitmekte veya yeni oluşmaya başlayan yürüme mesafesi dışındaki bu donatılara zorlukla ulaşıldığı gözlemlenmiştir. Gözlenen ikinci problem; konut binalarının tip proje olarak uygulanmasından dolayı yön ve adres bulmada güçlüklerle karşılaşılması, cadde ve sokakların benzer şekilde tekrar etmesidir. Bu problemlerin analiz edilmesi amacıyla İstanbul Yolu aksındaki yoğun yapılaşmaların içerisindeki tipik örneklerden Bosna Hersek Mahallesi seçilmiş, bu bağlamda iki aşamada analiz yapılmıştır. vBirincisi konut dışı kentsel donanımlar yerleşim planı üzerinde mevcut durumu tespit edilmiştir. İkincisi tip proje uygulamalarının getirdiği ?kentsel görsel algı? analizleri yapılmış, yöntem olarak Kevin Lynch?in önerdiği kentsel elemanların varlığı ve başarısı ölçülmüştür. Bu analizleri takiben, seçilen konut kullanıcılarına, yaş gruplarına göre anket çalışması yapılmıştır. Anketteki sorular yukarıda belirtilen iki problem alanına bağlı olarak gruplanmıştır. Tez çalışmasının sonucunda, farklı yaşgruplarındaki kullanıcılar için konut dışı fiziksel gereksinmelerin önceliklerinin değiştiği gözlemlenmiştir. Yol bulma, adres tanımlama bağlamında, bina tip tekrarındaki olumsuzlukların giderilmesi amacıyla estetik ve kentsel donanımların tüm kullanıcılar tarafından talep edildiği gözlemlenmiştir. Bilim Kodu : 801.1.024 Anahtar Kelimeler : Toplu Konut, Kullanıcı Memnuniyeti, Yerleşim Sonrası Değerlendirme Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Tayfun Yıldırım
Özet (Çeviri)
There have been many housing constructions in Konya in the last twenty years with the changes in development plans and economic improvements. This development is mainly observed in the centerline of Istanbul. This region is populated with large residential spaces constructed by many cooperatives, individual contractors and TOKI. Unplanned urbanization is controlled by opening new residential areas and the need for increasing housing demand is maintained this way. However, the requirements of users are not satisfactorily provided in terms of quality although this problem is solved under quantitative terms. As a result of this configuration, it is observed that the houses in this region only serve for accommodation and lack of functional and aesthetical facilities; where people go to city centers to provide their needs other than housing or have difficulty in reaching these facilities which have just started to be built. The second problem observed is that there are many difficulties resulting from inability to find directions and addresses due to typical projects of housing estates and repetition of streets and avenues in a similar way. Bosna Hersek district is selected among these largely populated areas in Istanbul centerline in viiorder to analyze these problems and a two-stage analysis is made in this frame. The first stage involves the determination of present non-domestic facilities on the settlement plan. The second stage involves the analyses of ?urban visual perception? brought by these typical project applications and as a method, the presence of urban elements and their success is measured as suggested by Kevin Lynch. Following these analyses, a survey study is conducted to the users of selected houses in terms of their ages. The items in the survey are grouped depending on the two problems stated above. As a result of this thesis, it is seen that the nondomestic physical requirements of users differ in different age groups. It is also observed that aesthetical and urban facilities are demanded by all users in order to fulfill the disadvantages of typical buildings in the framework of following directions and finding addresses. Science Code : 801.1.024 Keywords : Housing Estates, User Satisfaction, Post-Settlement Assessment Number of Pages : 89 Thesis Advisor : Assist. Prof. Dr. M. Tayfun Yildirim