Florlu dioller ile hekzaklorosiklotrifosfazatrienin reaksiyonlarının incelenmesi
The reaction of hekzacholorosyclotriphosphazatrien with fluorodiols
- Tez No: 171038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BEŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç hekzaklorosiklotrifosfazatrien ile 2,2,3,3,4,4-hekzafloro- 1,5-pentandiolün reaksiyon şartlarım belirlemek ve oluşan ürünlerin yapılarım aydınlatmak, ayrıca 1,4-bütandiol ve hekzaklorosiklotrifosfazatrienin reaksiyonunu farklı bir işlemle gerçekleştirmektir. Hekzaklorosiklotrifosfazatrien ile 2,2,3,3,4,4-hekzafloro-l,5-pentandiol, sodyum hidrür varlığında, argon atmosferinde,kuru THF' da ve oda sıcaklığında 3 gün karıştırıldı. Bu reaksiyonlar sonucu 5 farklı yeni fosfazen türevi bileşik ( I, II, III, IV, V ) izole edildi. Hekzaklorosiklotrifosfazatrien ile 1,4-bütandiol, sodyum hidrür varlığında, argon atmosferinde, kuru THF' da ve oda sıcaklığında 2 gün karıştırıldı. Reaksiyon sonucu 3 fosfazen türevi bileşik ( VI, VII, VIII ) elde edildi. Her iki çalışmada da ürünler ince tabaka kromatografisi ve kolon kromatografisi ile ayrıldıktan sonra uygun yöntemlerle saflaştırıldı.. Bu çalışmada sentezlenen bileşiklerin yapılan; element analizi, ıH NMR, 31P NMR, 19F NMR, DSC ölçümleri ve X ışınlan kırınımı tekniği ölçümlerinden elde edilen verilerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY v In these works, our aim is to determine reaction conditions and synthesized compounds for reaction of hexacholorocyclotriphosphazatriene with 2,2,3,3,4,4- hexafiuoro-l,5-penthanediol. Besides in this reaction, we reacted hexacholorocyclotriphosphazatriene with 1,4-butanediol by different conditions in the literature. Hexacholorocyclotriphosphazatriene was reacted with 2,2,3,3,4,4-hexafiuoro- 1,5-penthanediol in the presence of NaH in dry THF at room temperature. The reaction was continued three days under argon atmosphere. Five new compounds ( I, II, III, IV, V ) was obteined in this reaction. Hexacholorocyclotriphosphazatriene was reacted with 1,4-butanediol in the presence of NaH in dry THF at room temperature. The reaction was continued two days under argon atmosphere. Three compounds ( VI, VII, VIII ) was obteined in this reaction. Both of the reaction mixtures was seperated and purified by using column chrommatography technique. All of the compounds was obteined by using thin layer and chrommatography techniques. The structure of all synthesized compounds were determined by ]H NMR, 31P NMR, 19F NMR, DSC and X-ray diffraction measurement.