Coğrafi bilgi sistemleri ile gerçek zamanlı üstyapı yönetim sistemi geliştirilmesi
Developing real-time pavement management system with geographic information system
  1. Tez No: 330785
  2. Yazar: NİHAT MOROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL TERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere özgü karayolu açısından iki önemli sorun mevcuttur. Öncelikle sürekli artan bir taşıt sayısı ve buna bağlı olarak artmakta olan bir karayolu inşaatı ile yüzyüzedirler. İkinci sorun ise, bu artan karayolu ihtiyacına cevap verebilecek bütçenin mevcudiyetidir. Karayolu inşaatı belirli bir seviyeye ulaştığında ise, bu sefer artan bakım ve onarım ihtiyacına cevap vermek bir sorun haline gelmektedir. Sınırlı bir bütçe içerisinde, karayolu üstyapısını belirli bir performans seviyesinde tutmak ve bunun için yapılması gereken bakım ve onarım çalışmalarının türünü ve zamanlamasını belirlemek üstyapı yönetim sisteminin oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır.Bu tez çalışmasında, ülkemiz karayolları için bir Üstyapı Yönetim Sistemi (ÜYS) geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sistemin, ülkemiz karayollarına özgü, esnek, güncel ve fonksiyonel olması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından yapılan performans ölçümleri ile tahribatlı ve tahribatsız testlerle yapılan ölçümler kullanılarak performans tahmin modelleri geliştirilmiştir. Oluşturulan üstyapı performans tahmin modelleri ÜYS'ye adapte edilmiş ve bu modellerin çalışabilirliğini göstermek için ArcGIS MapObject bileşeni, Microsoft Visual Basic ve Microsoft Visual Studio programları kullanılarak gerçek zamanlı bir Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımı oluşturulmuştur. Bu yazılım, ÜYS için gerekli olan, verilerin sisteme aktarılmasına, çözümlenmesine ve sonuçların gösterimi için çeşitli senaryoların uygulanmasına olanak sağlamaktadır. Sistemin çalışabilirliğini göstermek amacıyla önceden toplanmış veriler kullanılarak örnek uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are two important problems in terms of highway peculiar to developing countries like Turkey. The countries are faced with primarily an ever increasing number of vehicles and accordingly the highway construction. The second problem is availability of budget which can be met the increasing highway?s needs. When the highway reach a certain level, this time meeting the increasing maintenance and repair needs become a problem. Within the limited budget, keeping the highway pavements at a certain performance level and determining the type and timing of maintenance and repair workings which required to do keeping the highway pavements at a certain level require that the creating pavement management system.In this thesis, a pavement management system is developed for highways of our country. Developed system is intended to be peculiar to highways of our country, flexible, up to date and functional. For this reason, performance prediction models are developed using performance measurements and measurements which made with destructive and non-destructive tests made by the General Directorate of Highways. Developed pavement performance prediction models are adapted to Pavement Management System (PMS) and to verify the models can be run, a real-time Geographic Information System software is developed using the ArcGIS MapObject item, Microsoft Visual Basic and Microsoft Visual Studio softwares. This software allows transferring and resolving the data required for Pavement Management System and applying various scenarios for display the results. With the aim of verify the system can be run, some applications are conducted using previously collected data.