Coğrafi bilgi sistemi ile gerçek zamanlı üst yapı yönetim sistemi yazılımı geliştirilmesi
Developing a real-time pavement management system software with geographic information system
- Tez No: 309654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelişen teknolojiyle beraber, hayatı zorlaştıran birçok iş; teknolojik yenilikler ile zaman kaybetmeden, en az iş gücü ile kolay bir şekilde yapılabilir hale gelmiştir. Bu teknolojik gelişmelerin de birbirleri ile bağlantı kurmasıyla, özellikle bilgisayar teknolojisinin diğer yenilikler ile birleşmesiyle yapılabilecekler sınırları zorlamaya başlamıştır.Ulaştırma alanında daha aktif kullanılmaya başlanan bilgisayar yazılımları ve donanımları; hem hızlı veri toplamada hem de toplanan verileri hızlı bir şekilde işlemede fayda sağlamıştır. Veri toplamada internet ağının kullanılması, bilgilerin ortak bir havuzda toplanmasını sağlamış ve bilgi dağınıklığını önlemiştir. Toplanan verilerin işlenmesinde de yazılan bilgisayar programları hem model oluşturmada hem de oluşturulan modellerin formülize edilmesinde büyük katkı sağlamıştır.Bu çalışmada oluşturulan üstyapı performans tahmin modelleri Üstyapı Yönetim Sistemine (ÜYS) adapte edilmiş ve bu modellerin sahada çalışabilirliğini göstermek için ArcGIS MapObject bileşeni, Microsoft Visual Basic ve Microsoft Visual Studio programları kullanılarak gerçek zamanlı bir Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımı oluşturulmuştur. Önceden toplanmış veriler kullanılarak da bazı örnek uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the improving technology, many business make it difficult for life, without losing time with technological innovations, can be done easily with a minimum of labor has become. These technological developments in the establishment of a connection with each other, especially in combination with other innovations of computer technology has started to push the boundaries of what can be done.Computer software and hardware that was introduced more active in the area of transport, both rapid data collection and processing the collected data have shown benefits in a quick manner. Using the internet connection to collect data from network, has provided the collect data in a pool and prevented the data clutter. In the processing of the collected data, created computer programs has made a major contribution to creating model and formulate to the created model.Pavement performance prediction models generated in this study Pavement Management System (PMS), and these models have been adapted to demonstrate interoperability with ArcGIS MapObject component of the field, using the Microsoft Visual Basic and Microsoft Visual Studio programs, created a real time Geographic Information System software. Some sample applications are also made using previously collected data.