Doğu Karadeniz Bölgesindeki devlet karayollarının heyelan tehlikesi olan kesimlerdeki zeminlerin mühendislik özelliklerinin incelenmesi
Examining the engineering features of roads grounds of zones which has avalanche danger in the Eastern Black Sea
  1. Tez No: 330803
  2. Yazar: HATİCE AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kitle hareketleri ya da heyelan olarak adlandırdığımız yamaç veya şev hareketleri, nedenleri, oluşumları ve sonuçları bakımından bölgesel özellik taşıyan doğal afetlerdir. Oluşum nedenleri göz önünde bulundurulduğunda, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi jeolojik koşullar bakımından heyelanların oluşumuna oldukça yatkın bir bölgedir.Tez çalışmasında şev stabilitesi ile ilgili tanımlar yapılarak, heyelanlar sınıflandırılmış, şevlerin korunmasına yönelik bilgiler verilmiştir. Ayrıca Karadeniz bölgesinin ormanlık kısımlarına yapılacak ulaşım yoluyla ilgili tasarım kriterlerinin nasıl belirlenmesi gerektiğinden bahsedilmiştir.Bu tezde Doğu Karadeniz bölgesinde heyelan tehlikesi olan kesimlerdeki (Trabzon- Gümüşhane KM:6+950-7+300) arası karayolu şevlerinde Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda alınan örnekler incelenmiş zeminler üzerine yapılacak olan çalışmalar arazi ve laboratuvar çalışmaları olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir.Bu amaçla, hareket sonrasında yerinde yapılan gözlemlerden sonra araştırma programı yapılmıştır. Ön çalışmalar kapsamında; saha ile ilgili önceki çalışmalar incelenmiş, yerinde geoteknik incelemeler yapılmış, sahanın jeolojik-geoteknik planı hazırlanarak deneysel veriler için sondaj yerleri belirlenmiştir.Sahada yapılacak araştırmalar kapsamında; arazide belirlenen yerlerde sondajlar, standart penetrasyon deneyleri yapılmıştır. Arazi şartlarında elde edilecek veriler laboratuvar deneyleri sonucunda bulunan değerlerle yorumlanarak değerlendirilmiş grafik ve tablolar hazırlanmıştır. Çalışma sahasının jeolojik ve topografik yapısı göz önünde bulundurularak sahanın ıslahına yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Slope (hillside) or beveled movements called as mass movements or avalanche are the natural disasters which has regional characteristics according to the reasons, formation and results. When the formation reasons are considered, especially the Eastern Black Sea region is an inclined district for avalanche according to the geological conditions.In this thesis, the descriptions on slope stability were made, the avalanches were classified and information about the protection of slope was given. Furthermore projection criterions of the road which will be constructed in the woodlands of Eastern Black Sea were indicated.In this thesis, the samples which were taken from 10th Regional Directorate of Highway Commission workings between Trabzon and Gümüşhane (KM:6+950-7+300) were examined and the workings which will be done on the grounds were materialised in two stages as land and laboratory.For that purpose, the research programme was made after the in-place observations of the movements. According to the preparatory works, the previous workings about field were examined, in-place geotechnical examinings were done and drilling places were decided for experimental data by preparing geological and geotechnical plans.As part of the researches on the field, drillings and standart penetration experiments were done on the predecided parts of field. The data obtained from the workings on field and laboratory experiments were interpreted together, then diagrams and charts were prepared. Suggestions for rehabilitations of field were presented.