Farklı sulama aralıkları ve su miktarlarının Krizantem (Chrysanthemum morifolium Ramat) bitkisinin verim ve kalite özelliklerine etkisi
The effect of different irrigation interval and water amount on yield and quality parameters of Chrysanthemum (Chrysanthemum morifolium Ramat)
- Tez No: 330806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, krizantem (Chrysanthemum morifolium Ramat) bitkisinde farklı sulama aralıkları ve sulama suyu miktarlarının verim ve kalite parametreleri ile bitki su tüketimine olan etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, sprey krizantem çeşidi olan `Bacardi' kullanılmıştır. Sulama suyu miktarının belirlenmesinde seranın içerisine yerleştirilen Class A Pan değerlerinden faydalanılmıştır. Deneme konuları 3 farklı sulama aralığı (SA1:2, SA2:4 ve SA3:6 gün) ve 4 farklı bitki pan katsayısından (kcp1:1.20, kcp2:0.90, kcp3:0.60 ve kcp4:0.30) oluşturulmuştur. Deneme konularına uygulanan sulama suyu miktarları 249.7-517.9 mm arasında, bitki su tüketimi ise 340.9-560.5 mm arasında değişmiştir. Farklı sulama aralıklarının ve sulama suyu miktarlarının krizantem bitkisinde çiçek sapı uzunluğu, çiçek sapı kalınlığı, dal ağırlığı, ikincil çiçek salkım sayısı, çiçek sayısı, salkım uzunluğu ve vazo ömrüne istatistiksel olarak önemli derecede etkilediği belirlenmiştir. En uygun sulama programının en uzun çiçek sapı uzunluğu ve dal ağırlığı elde edilen SA1kcp1 konusu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of different irrigation interval and water amount on yield and quality parameters of chrysanthemum. In this study, spray chrysanthemum (Chrysanthemum morifolium Ramat cv. `Bacardi?) plant was used. Class A pan placed in the greenhouse to determine the amount of irrigation water values. Irrigation treatments consisted of three irrigation intervals (SA1: 2-, SA2: 4-, and SA3: 6-day) and four crop-pan coefficients (kcp1: 1.20, kcp2: 0.90, kcp3: 0.60 and kcp4: 0.30). Irrigation water amounts applied to the experimental treatments ranged from 249.7 to 517.9 mm; seasonal evapotranspiration ranged from 340.9 to 560.5 mm. Different irrigation water amounts and irrigation intervals had statically significant effect on flower stem length, stem diameter, stem weight, number of secondary lateral branches, number of flower, branch length and vase life of chrysanthemum. The most suitable irrigation program was found as SA1kcp1 that obtained the longest flower stem and stem weight.