Bilgi güvenliği standartları ve kamu kurumları bilgi güvenliği için bir model önerisi.
Information security standards and a new model for public institutions of information security.
- Tez No: 330848
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECİR UĞUR KÜÇÜKSİLLE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Dokümantasyon ve Enformasyon, Kamu Yönetimi, Science and Technology, Documentation and Information, Public Administration
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilgi güvenliği yeni bir kavram olmamakla beraber, teknolojinin gelişmesi ile birlikte son yıllarda popülerliği ve bilinirliliği artmış durumdadır. Kuruluşların günümüzde en büyük zorluklarından ve aynı zamanda zorunluluklarından en önemlisi sahip olduğu bilginin gizliliğini, bütünlüğünü ve erişilebilirliğini sağlayabilmektir.Bu tezde, Bilgi Güvenliğinin tanımı yapılmış, Bilgi Güvenliği Standartları incelenmiştir. Kamu kurumlarına, Bilgi Güvenliği Standartları uygulanması için bir model tasarlanmış ve tasarlanan model anlatılmıştır. Bu model önerisi için bir yazılım geliştirilmiştir. Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi'ni (ISO/IEC 27001 BGYS) kurup yönetirken yapılması gereken tüm adımlar sırasıyla yazılımda belirtilmiş ve açıklanmıştır. Kullanılan program doğrultusunda örnek çalışmalar yapılmıştır. Bu yazılım ile kamu kurumları ve şirketlere ISO/IEC 27001 BGYS'nin uygulanması için yol gösterici olunmuştur. Ayrıca bu tez çalışması ile ilk defa çalışmaların bilgisayar ortamında kayıt altına alınması imkanı yaratılmıştır.Tez konusu ile ilgili literatür taramasına ek olarak, danışmanlık şirketi ziyaret edilerek gerekli bilgiler toplanmış ve ISO/IEC 27001 BGYS eğitimine katılım sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Information security concept, in fact, isn?t so new but in recent years with the development of the technology it has increased its popularity and the recognition. One of the biggest difficulties and the neccessilies of business organizations is to provide secrecy, integrity and accesibility of business information and data.In this thesis, information security is defined, the information security standards were examined. Guiding the implementation of information security standards for public institutions designed model, a model designed and explained. The model is a software developed for the propasal. Information Security Management System (ISO / IEC 27001 ISMS), respectively, set up and manage the software and explained all the steps to be done. Representative studies, performed using the program. With this software in public institutions and companies, ISO / IEC 27001 ISMS been carried out to provide guidance to the implementation. Also in this thesis will be recorded with the computer environment, enabling works for the first time.In addition to literature review related to the study, collected the necessary information by visiting the consulting firm and ISO / IEC 27001 ISMS participated in the training.