6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre kefalet sözleşmesinin sona ermesi
- Tez No: 330871
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kefalet sözleşmesi, kefil ile alacaklı arasında yapılan ve alacaklıya teminatsağlayan şahsî bir sözleşmedir. Öyle ki kefalet, asıl borçlunun borcunu ödememesihalinde, kefilin bu borçtan şahsî olarak sorumlu olmayı alacaklıya karşı taahhüt ettiğibir sözleşmedir. Kefalet sözleşmesinin en karakteristik özelliği, kefilin borcunun fer?initelikte olmasıdır. Bu anlamda, kefalet, fer?i nitelikte bir borç olduğundan, asılborcun sona erdiği durumlarda, ona bağlı olarak kendiliğinden sona erer.Türk hukukunda kefalet, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 581-603.maddeleri arasında düzenlenmektedir. 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu ile kefalethukukunda önemli değişiklikler yapılmakta ve çok önemli yenilikler getirilmektedir.Bu konuda da yapılan değişiklikler ve getirilen yeniliklerden kefaletin sonaermesiyle ilgili düzenlemeler bu çalışmada ele alınmaktadır. Yine kefaletsözleşmesinin geçerliliği için diğer eşin rızasının gerekmesi, kefalet sözleşmesiningeçerli olacağı azamî sınır bakımından on yıllık süre sınırının getirilmesi ve dahaönce düzenlenmemiş olan kefaletten dönme konularının düzenlemeyekavuşturulması Türk Borçlar Kanunu ile getirilen yeniliklerden bazılarıdır. Buçalışma kapsamında kefaletin asıl borca bağlı olarak sona erme halleri ve kefaletsözleşmesinin kendine özgü sebeplerle sona ermesi durumları, 6098 sayılı TürkBorçlar Kanunu ile getirilen düzenlemeler ışığında ayrıntılı bir şekildeincelenmektedir
Özet (Çeviri)
Suretyship contract is a personal contract that guarantees the creditor and isbetween guarantor and creditor. Suretyship is such a contract that, creditor promisesto be personally responsible for the debt that is owed by the debtor to the creditor, ifdebtor does not pay it. The most characteristic feature of the suretyship contract isthat the responsibility of the creditor is accessory. As such, since suretyship is anaccessory obligation if the main obligation ceases to exist suretyship also ends.In Turkish law, suretyship is regulated within number 6098 Turkish Law ofObligations between articles 581 and 603. With number 6098 Turkish Law ofObligations lots of alterations and innovations have been made in suretyship law.Those changes that are about suretyship are undertaken in this article. The need forthe spause's consent for validity of suretyship contract, limitation of the suretyshipcontract with the time limit of 10 years, regulations about avoidance of suretyshipcontract which has not been regulated before are some of the innovations that havebeen made by Turkish Law of Obligations. Within the scope of this work, cessationof suretyship depending on the main obligation and cessation of suretyshipundependently with characteristic reasons are undertaken rigorously under the lightof the regulations brought by number 6098 Turkish Law of Obligations