İslam Hukukunun teşekkülü sürecinde Hz. Ali'nin rolü
The role of Ali in the formative period of Islamic jurisprudence
  1. Tez No: 330878
  2. Yazar: MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Hz. Ali, Hz. Peygamber'in ashabı arasında, kendine özgü bir takım özelliklerle ön plana çıkmış biridir. Onu öne çıkaran vasıflarından biri, karşılaşılan sorunların üstesinden gelebilecek bir zekâ ve bilgi birikimine sahip olmasıdır. Gerek Hz. Peygamber döneminde yaptıklarıyla gerek sahabe dönemi ve halifeliği süresince yaptıklarıyla ve gerekse Ondan sonraki devirlerde yaşayan fakihlerin ilgisini çekmesiyle, İslam hukukunun oluşum sürecine katkı sağlamıştır.Çalışmamız giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Hz. Ali'nin hayatını ve İslam Fıkhının oluşum evrelerini inceledik. Hz. Ali'nin Hüküm verirken izlediği metodu tesbit edip, bu metodun pratikteki uygulamalarını verdik.İkinci bölümde ise Hz. Ali'nin hüküm ibadetlere dair fetvaları, rivayetleri, görüşleri, hükümleri, ictihadlarının mezheplere yansımasını işledik. Hanefi mezhebinin Hz. Ali'den çokça etkilendiğini tespit ettiğimizden bu konu üzerinde ayrıca durduk.Üçüncü bölümde Hz. Ali'nin Muamelat ve ukubata dair görüşlerini inceledik. Konuyla ilgili tasnifler yapıp, Hz. Ali'nin bu alandaki rolünü gösterdik.Bütün bunlardan hareketle Hz. Ali'nin İslam hukukunun teşekkül sürecine katkıda bulunduğunu, etki ettiğini savunabiliriz.
Özet (Çeviri)
Hz. Ali is one of the sahabe has its own characteristics between the companions of the Prophet Muhammad. One of emphasizing his qualities is intelligence and knowledge. In the time of Prophet Muhammed and after him, Hz. Ali solved many difficulties. It attracted the attention of Islamic jurists. And he influenced the formative period of Islamic jurisprudence.This work is composed of an introduction and of three parts.The first chapter I studied the biography of Hz. Ali. And I searched his educational background, the offical responsibilities he undertook throughout the day of the Prophet and Rightly Guided Caliphs.The second chapter discusses the method adopted by Hz. Ali in Law while giving his verdicts and his practical judgements in the sprit of his method in Islamic LawThe third chapter discusses the method adopted by Hz. Ali in Law crime and panishment and sociel events.From this perspective it can be said that, Hz. Ali has a role in the formative period of Islamic jurisprudence.