Kur'an perspektifinden çağımız dünyasının dengelenmesinde İslam ve Müslümanların rolü
From the Quran's perspective the roles of Islam and Muslims at the balance of the world of our time
  1. Tez No: 330891
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇELİKARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kur'ân Perspektifinden Çağımız Dünyasının Dengelenmesinde İslam ve Müslümanların Rolü? adlı tez çalışmamızın amacı, çağımız dünyasının uluslar arası ilişkiler arenasında İslâm'ın ve Müslümanların hangi noktada olması gerektiğine Kur'ân perspektifinden bakmaktır. AB süreci, Amerika-Türkiye ilişkileri, Arap Baharı, Suriye-Türkiye İlişkileri ve daha birçok önemli olayın gerçekleştiği şu günlerde, Kur'ân açısından İslâm'ın devlet yapısında ve uluslar arası ilişkilerde önem verdiği barış, kardeşlik, huzur, hoşgörü, demokrasi ve birlik gibi kavramların önemine işaret etmek bir diğer amacımızdır.Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmamıza giriş olarak denge-güç ilişkisi, bunu oluşturan faktörler, dünyanın ve özelde de İslam dünyasının güç dengelerini oluşturan parametreler ve bunu oluşturan dış politika araçlarından bahsettik.İkinci bölüm ise araştırmamızın esas bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümü üç kısma ayırdık. Birinci kısımda Kur'ân'ın Uluslar arası ilişkilere dair getirmiş olduğu genel prensipler üzerine durmaya çalıştık. İkinci kısımda ise yine Kur'ân'ın uluslar arası ilişkilere dair öngördüğü ilişki modellerini işledik. Üçüncü kısımda ayetler çerçevesinde Kur'ân perspektifinden acaba Müslümanlar devlet ve toplum bazında neler yapabilir? sorusuna yanıt aradık.Tüm bunların neticesinde çalışmamızda elde edilenler, sonuç kısmında ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The aim of the our thesis work which is named ?From the Quran?s perspective, The roles of Islam and Muslims at the balance of the World of our time? is looking from the Quran?s perspective, which point the Islam and the Muslims are in the World of our time international relationship area.Our work has two main parts. In the first part, begining of our research, we mentioned balance-power connection, the factors that create them, parameters that make the world?s and private Islam World?s power balances and foreign policy facilities.The second part is our research?s main part. We divided this part into three sections. In the first section we tried to explain the general principles of The Quran?s international relationship. In the second section we again work on relation models which is Quran?s thought on international relationship. As the last and third section, in the frame of these verses from the Quran?s perspective, what Muslims can do on the basis of the government and the community? We tried to answer this question?s answer. In this part while we are identifying the principles, we get help from the messages that the verses give.As a consequence, the results which is obtaining in our work are put forward in the final part.