Zaifi'nin Manzum Siyer-i Nebi'sinin transkripsiyonlu çevirisi ve incelenmesi
Zaifi and in verse of the Siyer-i Nebi transkripsiyonlu translation and examination of
  1. Tez No: 330940
  2. Yazar: MAKBULE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP FAZIL DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu tezimizde Hz. Peygamber (S.A.V)'in doğumu, yaşamı, peygamberliği ve ölümü çevresinde bir tür olarak ortaya çıkan siyer yazıcılığı ve bu siyerlerden biri olan, kayıtlarda Zâifî'ye ait olduğu belirtilen, Manzum Siyer-i Nebî adlı eser incelenmeye çalışılmıştır.Siyer ilmi, kavram olarak açıklanıp siyer yazıcılığı üzerinde durulmuştur. Geçmişten günümüze yazılan siyer eserleri genel olarak değerlendirildikten sonra Türk Edebiyatında en hacimli siyer kitapları hakkındaki bilgiler kısa ve öz bir şekilde aktarılmıştır.Bunun devamında Manzum Siyer-i Nebî metnimizin tertip usulünden hareketle, Hz. Peygamber'in hayatına dair konular belirlenmeye çalışılmış, bu konular hakkında kaynaklardan istifade edilerek bilgiler ortaya konulmuştur. Şairin eserinde değindiği hadiseleri beyit tekrarı yapmaksızın örnekler halinde verilmiş ve bu beyitler yorumlanmıştır.Metin konu bakımından incelendikten sonra şekil özellikleri incelenmiş, eserin kaçıncı yüzyılda yazıldığına dair fikir yürütülmüştür.Son olarak eserin transkripsiyonlu metni verilmiş, genel değerlendirmeyle birlikte eserin Türk Edebiyatı siyer eserleri arasında yer alması gerektiğine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the writings on Prophetic biography, emerging as a kind of writing about the Prophet Mohammad?s birth, his life, prophecy and death, and the literary work called Manzum Siyer-i Nebi, one of these writings, are tried to be analyzed.It is focused on writing on Prophetic biography as a science after explaining it as a concept. After the general assessments of these writings from past to present, the information about the books on Prophetic life having the most volume in Turkish literature are narrated in a concise manner.In the continuation of that, subjects regarding the life of the Prophet Mohammad are tried to be identified with the help of composition procedure of our writing, Manzum Siyer-i Nebi; the information have been determined with the benefit of the sources on these subjects. The events in the poet?s work are given in samples without any repetition of couplets; and these couplets are interpreted.Form characteristics of the work have been analyzed after the examination of the text in terms of the subject; and the idea about in which century it was written have been carried out.Finally, the text with the transcription of the work has been given, and with a general assessment, it has been focused on that this work should have a place among the writings on the Prophetic life in Turkish Literature.