Cep telefonu pazarı ve İzmir'de ortaöğrenim öğrencilerinin cep telefonu satın alma davranışları
Mobile phone market and purchasing behaviors secondary school students' cell phones in İzmir
  1. Tez No: 330958
  2. Yazar: BAHİSE ASUDE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı; öğrencilerin cep telefonu tercihlerinde etkili olan değişkenlerin demografik özelliklere bağlı olarak farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Bu çalışmadaki diğer amaç, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarında yaşayan ortaöğrenim öğrencilerinin hangi cep telefonu markalarını tercih ettiklerini öğrenmektir. Bu amaçla, hazırlanan anket soruları 250 öğrenciye uygulanmıştır. Anketle elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler normal dağılmadığı için, analiz, Kruskal-Wallis non-parametrik tekniği ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the factors affecting the choice of the mobile phone and operator, based on demographical characteristics. The objective of this study is to determine whether the mobile phone choices of the students are dependent on demographical characteristics.The other purpose in this study is to determine which brand of mobile phones are preferred by the secondary school students living within the borders of İzmir Metropolitan Municipality The survey prepared for this purpose were applied on 250 students.The data obtained was processed by SPSS statistical package program. Since the data are not distributed normally, the statistical analyses were performed using Kruskal-Wallis nonparametric techniques.