Lojistik sürecinin her safhası için maliyet bilgisinin karar almada kullanılması: Dondurulmuş gıda taşımacılığı örneği
For each phase of the use of logistics cost information in decision making: Example of frozen food transportation
- Tez No: 330969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜROL DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tüm sektörlerin birlikte çalıştığı ve ekonomik aktivitelerin verimli bir şekilde yapılabilmesi için gerekli olan lojistik sektörü; dünya ekonomisi için çok önemli bir sektördür. Çok çeşitli ürünlerin çok farklı lokasyonlara taşınması bu konuda uzmanlaşmayı zorunlu kılmaktadır. Aksi takdirde, çok karmaşık bir yapıya sahip olan lojistik işlemleri, verimsiz bir şekilde yönetilmekte; bunun sonucu olarak işletme operasyonları da verimsiz hale gelmektedir. Bu durum işletmelerin maliyet yapılarını bozarak karlarının azalmasına, rekabet avantajlarını ortadan kaldırarak müşteri kaybetmelerine ve müşterinin taleplerinin karşılanamaması sonucunda müşteri memnuniyetsizliğine sebep olmaktadır.Bu çalışmada, orta ölçekli dondurulmuş gıda taşımacılığı yapan işletmelerin lojistik operasyonlarının tüm maliyetleri ortaya konarak analiz edilmekte ve işletmenin lojistik operasyonunda kullanması gereken en uygun strateji araştırılmaktadır. Çalışmada lojistik faaliyetlerin işletmenin kendi özkaynaklarıyla yürütülmesi ile kiralama ya da dış kaynak kullanımın (outsource) yöntemlerine başvurulmasının işletmeye sunduğu avantajlar, dezavantajlar ve maliyetler karşılaştırılmıştır. Buradan elde edilen sonuçlarla orta ölçekli bir işletmenin lojistik hizmetini dış kaynak kullanımı yaparak daha esnek, daha uygun maliyetli ve daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlayarak gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Working with all sectors and economic activities that are required to perform efficiently the logistics industry, a sector that is very important for the world economy. Transport of a wide variety of products in different locations specialize in this regard is necessary. Otherwise, the logistics operations have a very complicated structure, managed inefficient, as a result, the business operations become inefficient. This reduction in profits by disrupting the cost structure of businesses, loss of competitive advantage and customer demands not met the customer as a result of eliminating the causes customer dissatisfaction.In this study, medium-sized logistics enterprises engaged in transport operations in the frozen food at all costs is presented, analyzed and studied business logistics operation should use the most appropriate strategy. In this study, the execution of logistics activities with the entity's own equity, leasing, or outsourcing (outsourcing) from recourse to the methods of the advantages, disadvantages and costs were compared. With the results obtained by the use of a medium-sized enterprise logistics service outsourcing more flexible, more cost-effective and higher customer satisfaction by providing occurred have been identified.