Information technologies and applications in logistics sector
Lojistik sektöründe bilgi teknolojileri ve kullanım alanları
  1. Tez No: 330968
  2. Yazar: SEZAİ BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya ticaretinde ve bilgi teknolojilerinde gerçekleşen değişimler, ulusal ve uluslar arası yaşanan rekabetin hızlı artışı daha birçok sektör üzerinde olduğu gibi lojistik sektörü üzerinde de değişime zorlayıcı bir etki yapmıştır. Geçmişte nakliyecilik, taşımacılık olarak algılanan lojistik faaliyetlerinin kapsamı oldukça hızlı bir şekilde genişlemiş, lojistik faaliyetleri sipariş alımından mal teslimine, hammaddelerin akışı, depolanması ve işlenmesine, gümrük ve transit geçiş evraklarının hazırlanmasına kadar oldukça geniş bir yelpazeye ulaşmıştır. Artan rekabet ve değişen ticaret eğilimlerinin yanı sıra özellikle bilgi sektöründeki çok hızlı gelişim lojistik anlayışının değişimini ve sektörde elde edilen başarılı gelişimleri sağlamıştır. Bilgi paylaşımının hızlanması, kolaylaşması ve güvenilirliliğinin artışı lojistik firmalarında zamanın etkin kullanımı, maliyetlerde tasarruf, etkin yönetim şekilleri gibi birçok olumlu etkiyi de beraberinde getirmiştir. Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle kullanımı günden güne artan bilgi sistemleri daha birçok sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de büyük faydalar ve kolaylıklar sağlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak lojistik kavramı ve lojistik sektörü anlatılmıştır. İkinci bölümde ise bilgi ve bilgi teknolojileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise lojistik sektöründe kullanılan bilişim sistemleri ve kullanım alanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in world trade and information technologies and the fast increase in national and international competition have pushed logistics to change as well. The scope of logistics, which was understood as transporting and shipping in the past, has been developed fast and the range of logistics activities now include order taking, delivery, raw material flow, storing and processing and preparation of customs and transit transfer papers. Beside increasing competition and changing trade trends, fast improvement in especially informatics provided change in logistics and successful improvements in the sector. Faster, easier and more secure information share brought the advantages such as effective time management, saving in costs and effective management methods in logistic firms. Thanks to technological developments, more use of informatics provides more benefits for logistics as well as other sector. In the first chapter of the study, concept of logistics and logistics sector in general are stated. In the second chapter, information and informatics are analyzed in details. In the third and last chapter, information systems and their application areas are analyzed.