Analysis of organizational trust dimensions
Örgütsel güven boyutlarının analizi
- Tez No: 330977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Güven, insan yaşamının en temel olgularından biridir. Akademisyenlerin güvenin farklı ortamlardaki önemi konusunda artan farkındalığına paralel olarak, örgüt literatürü, çok sayıda çalışma ile zenginleşmektedir. Günümüzde, güven hem ortaya çıkma nedenleri hem de sonuçları açısından, bireyden örgütlerarasına, farklı düzeylerde yaygın olarak ele alınmaktadır. Fakat literatürde henüz örgütsel güvenin nasıl analiz edilmesi ve örgüt performansına etkileri konusunda çeşitli belirsizlikler olduğu görülmektedir. Bu çalışma, güvenin çok boyutlu yapısını dikkate alıp, örgüt düzeyinde analiz ederek, bu açığı kapatmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın, birbiriyle yakından ilişkili, iki amacı bulunmaktadır. Ayrıntılı bir ölçek geliştirme süreci takip edilerek, örgütsel güveni ölçmek üzere, Türkiye'de bankacılık sektöründe çalışan 110 kişilik bir örneklem grubu üzerinde, örgütsel dürüstlük (ÖD), örgütsel iyilik (Öİ), örgütsel kalite yönetimi (ÖKY), ve örgütsel finansal yapı (ÖFY) boyutlarını içeren, dört-boyutlu bir yapı ampirik olarak elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci ve tamamlayıcı amacını gerçekleştirmek üzere, örgütsel güven ve örgüt performansı arasındaki ilişkiler üzerinde öne sürülen hipotezler doğrusal ve iki-aşamalı hiyerarşik regresyon analizleri yöntemi ile test edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, örgütsel güvenin boyutlarından, ÖD boyutunun hem gerçek hem de beklenen örgüt performansını etkilediğini ortaya koymaktadır. Diğer taraftan, ÖFY boyutu örgütün gerçek performansını etkilerken, ÖKY boyutunun örgüt performansı beklentisini etkilediği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trust is one of the most fundamental aspects of human life. In parallel with the increasing awareness of scholars on the importance of trust within various settings, the organizational literature has been proliferated by the numerous studies. Today, both antecedents and consequences of trust have been widely discussed on various levels from individual to interorganizational. However, there is still some uncertainty on how organizational trust should be analyzed and how it affects organizational performance. This study aims to fill this void with analyzing trust considering its multidimensional structure on the organizational level. Therefore, this study has two closely interrelated purposes. The first one is to develop a scale based on the current literature on organizational trust. Following an elaborate scale development process, a four-dimensional construct with including organizational benevolence (OB), organizational integrity (OI), organizational quality management (OQM), and organizational financial structure (OFS), was empirically obtained to measure organizational trust on a sample of 110 employees working in banking sector in Turkey. In order to fulfill the second and complimentary aim of this study, the proposed hypotheses on the link between organizational trust and organizational performance were tested with following linear and two-step hierarchical regression analyses. The results of the study revealed that, as the dimension of organizational trust, OI affects both actual and expected future organizational performance. On the other hand, while OFS affects actual organizational performance, OQM affects expected organizational performance.