Value relevance of accounting measures in pre- and post-global financial crisis periods: Turkey case
Muhasebe kalemlerinin global finansal kriz öncesi ve sonrası dönemlerde değerliliği: Türkiye örneği
  1. Tez No: 330978
  2. Yazar: ŞEVİN GÜRARDA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. GÜROL DURAK, PROF. DR. ADNAN KASMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Değer ilişkisi kavramı Sermaye Piyasası Çalışmalarında finansal kriz ve değer ilişkisi alanında az çalışmanın yapıldığı önemli bir alandır.Bu yüzden bu tez tarihteki en ağır küresel finansal krizin finansal tablolar üzerine etkisini muhasebe rakamları aracılığı araştırarak değer ilişkisi kavramına ışık tutmaktadır.Bu çalışmada öncelikle 2006-2011 yılları arasında kazanç ve özkaynağın hisse senedi getirilerindeki değer ilişkisi finansal kriz dönemi, öncesi ve sonrası IMKB-100 şirketleri değerlendirilerek yapılmıştırAmpirik sonuçlar daha önce bu konu ile ilgili muhasebe bilgisinin ihtiyaca uygun olduğu sonucuna varan çalışmaları yıl bazında desteklemektedir. Yıl bazındaki kılırımda, kriz öncesi dönemde hisse başına düşen özkaynak kalemi, hisse başına düşen kazanca göre daha değerli bulunmasına karşın kriz döneminde hisse başına düşen kazanç zararların kontrol edilmesi ile istatistiksel olarak anlamlı hale gelmektedir.Ek olarak, borcun özkaynağa oranı, şüpheli ticari alacakların toplam ticari alacaklara oranı ile şerefiye değer düşüklüğünün toplam şerefiyeye oranı da kriz sonrası dönemde hisse senedi getirilerinde etkilidir.Değer ilişkisi ile ilgili literatür taramasında bu oranların hisse senedi getirisi üzerindeki etkisini inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle bu tez Türkiye için değer ilişkisini bu değişkenleri göz önünde bulundurarak inceleyen ilk çalışma olması nedeniyle literatüre katkı yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Value relevance is a major area in capital market research where the minority of studies enhances value relevance and financial crisis. Therefore, it might shed light on the subject of value relevance to investigate the impact of the most disastrous global financial crisis in the human history on financial statements through accounting measures as employed in this dissertation. The current study investigates the value relevance of earnings and book values on market returns for pre, during and post-financial crisis period evaluating ISE-100 listed firms for the period 2006-2011.Empirical results support a large number of previous studies suggesting that accounting information is value relevant by yearly analysis. In yearly analysis, in pre-global financial crisis period, book value per share is more relevant compared to earnings per share, but in the crisis time, earnings becomes value relevant by controlling negative earnings.Additionally, ratios such as debt to equity, doubtful trade receivables to total trade receivables, goodwill impairment to total goodwill are value relevant in post-crisis period.The present literature on value relevance shows that the effect of above ratios on market returns has not been sufficiently examined to date. Thus, this study significantly contributes to the value relevance literature as a leading study in Turkey that considers the above mentioned variables.