Spektral müzikte zamansallık ile koro, orkestra ve elektronikler için beste
Temporality in spectral music and composition for choir, orchestra and electronics
  1. Tez No: 330985
  2. Yazar: ALİ AHMET ALTINEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN UÇARSU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1970'li yılların ilk yarısında Fransa'da ortaya çıkan Spektral Müzik akımı 20. yüzyıl çağdaş müziğinde tını, armoni ve form kavramlarını yeniden tanımlamış, ses fenomeninin doğasının keşfiyle ilgilenip sese en küçük düzeyde müdahale etmenin yollarını araştırmıştır. Ses spektrumu armoninin, tınının ve formun kaynaklandığı bir model olarak ele alınmıştır. Bunun yanında spektralizmin en öne çıkan yönü müzikal zamanın araştırılmasıdır. Spektral müzisyenler zamanı ses fenomenine dışarıdan eklenen bir unsur olarak değil, zamanı sesi oluşturan bir unsur olarak görürler. Spektralizm, sese ve müzikal zamana getirdiği bakış açısıyla 1970'lerden bu yana bir çok besteci ve müzisyeni etkilemiştir. Edip Cansever'in Süreksizliğin Başkaldırışı ve Bir Mektup Atanın adlı şiirlerinin koro ve orkestra için bestelenmesinde spektralizmin müzikal zamana olan tavrı esin kaynağı olmuş, spektral besteleme teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Spectral Music movement who emerged in mid-seventies in France re-defined the notions of timbre, harmony and form concerning with the exploration of the nature of sound phenomena and investigating on manipulating sound in its smallest constituent. On the other hand, spectralism conceives the music as an art of time and sees the time as a constituent element of the sound. Since 1970?s, spectralism inspired many composers and musicians with its attitude towards the sound and musical time. This attitude towards the musical time is a source of inspiration for the composition of the poems by Edip Cansever, Süreksizliğin Başkaldırışı (Rebellion of Discontinuity) and Bir Mektup Atanın (Of the one who send a letter) for choir and orchestra.