Çağdaş sanat bağlamında fenomenolojik gerçekliğe bakış
An analyzing on phenomenology reality upon on contemporary art
  1. Tez No: 330990
  2. Yazar: CEYHUN KONAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fenomenoloji, özün kendisi üzerine kurulan bir felsefe olmayıp öz görüsü üzerine, özü görüleyen bilinç üzerine kurulmuş bir felsefedir. Özü görüleyen bilincin en temel özelliği her zaman için belli bir şeyin bilinci olmasıdır. Daha açık bir şekilde söylenecek olursa her bilinç belli bir şeyin bilincidir.Bu temel özellik ?bilincin yönelmişliği? olarak adlandırılmaktadır. Buna göre gerçekliğin kendiliğindenliği diye bir şey söz konusu olamaz; gerçeklik denen her zaman kendisine yönelen, bilince varılan, görülenen bir şeydir. Dolayısıyla fenomenoloji, bütün her şeyi açıklama savında olan bir felsefe dizgesi olmaktan çok, şeyleri betimleyerek anlamaya karşılık gelen özgül bir felsefe yöntemidir.Algıyla hareket edersek, sanat yapıtını anlamaya hazır hale geliriz, çünkü sanat yapıtı da duyumsanan bir bütünlüktür, sanat yapıtının anlamı deyim yerindeyse başına buyruk değildir, bağlıdır, onu açığa çıkartan bütün gösterge ve ayrıntıların boyunduruğu altındadır. Yani algı nesneleri gibi sanat yapıtınınn da doğası görülüp duyulmaktır.Bu tez duyumsanan gerçekliği ve sanatın maksadına dair fenomenolojik bir sorgulamayı içermektedir ve sanatın özellikle 20. yüzyılın başlarından günümüze değin yaşadığı büyük değişimi ve fenomenoloji felsefesinin bu süreçteki rolünün sanattaki kesişme noktalarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Phenomenology that the way of Husserl understands, is not a science foundedupon itself essence, it is a science founded on the vision of essence, consciousnesspoint of view essence. The main feature of the consciousness that point of the viewessence specific something has a consciousness. Clearly every consciousness isconsciousness a specific things?s.Husserl calls this basic feature as ?directional consciousness?. According tothis reality can not be such a thing as spontaneity; the called reality is alwayssomething that fronting itself, arriving consciousness, viewing. In consequencephenomenology is a specific philosophy method that correspond to understanddepicting things, rather than a system of philosophy which supposed to thesisexplaining all things.However when we follow to perception, then we will be avaliable tounderstand work of art, because work of art is a breezy plenitude, as it were meaningof artistic work is not unamenable, it is adherent and under pressure of revailing itthat details and all indicators. In other words the nature of the work of art isunderstood as objects of perception.This thesis contains a phenomenological inquiry about reality of feeling andaim to art and points out great changing especially beginning of the 20. century untiltoday and philosophy of phenomenology role?s that in this process intersections inart.