İstanbul'da yeni toplumsal hareketler alanı ve militan güzergahları
New social movements field in Istanbul and militant route
- Tez No: 331017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Elinizdeki bu çalışma toplumsal hareketlerin pek çok bileşeninden biri olan aktör boyutunu anlamaya yönelmiş bir çabadır. Çalışma kapsamında toplumsal hareketler ve onları oluşturan aktörleri tarihsel bir bağlamda ve çeşitli sosyo-ekonomik ve siyasal değişmeler eşliğinde verilmeye çalışılmıştır.Bu çerçevede tez kapsamında toplumsal hareketler literatürü ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve Türkiye'nin toplumsal hareketler tarihi verilmiştir. Ardından bugün Türkiye'nin siyasal alanını etkilediği düşünülen, seksenlerde sol geleneğin güç kaybetmesi ve neo-liberal dönüşüm meselesi tartışılmış ve bu bağlamda bugünün politik aktörleri kendi kişisel tarihleri de göz önünde bulundurularak siyasal alanda konumlandırılmıştır. Bu bağlamda bugün siyasal alanda konumlanmış aktörlerle derinlemesine görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler ışığında bugün politik aktörlerin hareketlere angaje olma ve mesafe alma biçimleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study at hand is an effort to understand the dimension of an activist which is one component of social movements. Social movements and the activists that created it has been submitted in a historical context, accompained by various socio-economic and political changes.The social movements within the scope of the thesis are examined in detail in the literature in this context and the social movements of Turkey is given. After that, Turkey?s political field of today, the power loss in the eighties and the neo-liberal tranformation are discussed and political activists of today in their own personal history were located in this context cinsidering today?s political arena. The interviews have been done in depth with today?s political activist and in the light of these interviews, it is discussed how these activists engaged to these situations and how they take distance.