Claude Monet'nin Nilüfer Bahçesi üzerine eserleri bağlamında farklı kültürlerdeki bahçe felsefelerinin resim sanatına etkileri
Implications of garden phylosophies in different cultures for painting refering to Claude Monet's works upon Waterlilies Garden
- Tez No: 331037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZETİNOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
`Bahçe' kelimesi bir çok dilde `sınırlanmış bir alan' anlamına gelir. Resim de ilk önce sınırlanmış bir alanla yani kadraja almakla işe başlar. Bahçelerin doğal ve üç boyutlu olduğunu söyleyerek buna itiraz etmek bizi resimden ziyade heykelin ve mimarinin alanına yaklaştırır. Aslında bahçeler mimari yapıların dikey aksta yükselmesine ters olarak yatay eksende görme yoluyla etrafa doğru açılırlar. Tarihsel olarak anıtsal mimarinin `kaidesi' gibi ele alınan bahçeler giderek yapılarla bütünleşmişlerdir. Bahçeler Eski Mısır'dan bu yana iktidarların anıtsal tazahürleri olmalarının yanısıra başka bir açıdan kişinin kendi başına kaldığı tefekkür alanları olarak da yorumlanabilir.Monet, resim yapmak için oluşturduğu bahçesine giderek tutkuyla bağlanmış ve sonunda atölyesi, bahçesi ve resimleri ayrılmaz bir şekilde bütünleşmiştir. Şüphesiz öznel bir tavırla yapmıştır bunu. Orangerie Müzesindeki oval salonlar bu bütünleşmenin sonucunu yansıtırlar.Günümüzde sanatçıların bahçenin kendisini bir sanat yapıtı olarak ele almaları, doğal, yapay, nesne, temsil, mimari, botanik, resim gibi alanlar arasındaki ilişkileri yeniden gündeme getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The word `Garden?, etymologically, means `a restricted space? in many languages. Painting, too, in its first step, starts framing space as a restriction act. To oppose this by claiming that `the gardens are natural and three dimensional? brings us closer to the domains of architecture and sculpture rather than painting. In fact, the architectural structures are constructed vertically; to the contrary, the gardens are horizontally created through `seeing?. Gardens, which have been considered as plinth of monumental architecture within the historical process, have become increasingly a part of structures. Since Egypt, on one hand, gardens are the manifest of the powers; on the other hand, they are meditation areas in which one may stay alone with himself/herself.Monet had attached to his garden with great passion and finally his studio, his garden and his paintings had been integrated inseparably. Of course he did this with a subjective manner. The oval salons in the Musée de l'Orangerie in Paris reflect the result of that integration.Today, when the artists of our time consider `garden? as an artwork, they put the relationships between the concepts `natural, artificial, object, representation, architecture, botanic and painting? on the agenda again.