Medenî Usûl Hukukunda bilirkişi incelemesi
Judicial expertise in Civil Procedure Law
  1. Tez No: 331059
  2. Yazar: BARIŞ TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 513
Özet
Bu çalışmada, bilirkişi incelemesini, onun medenî usûl hukukundaki yeri bakımından incelemeyi amaçladık. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilk olarak, bilirkişi incelemesinin kavramsal çerçevesini çizmeye çalıştıktan sonra, bilirkişi incelemesinin konusunu, vakıa ile hukuk ayrımı içerisinde inceledik. İkinci bölümde ise, bilirkişi incelemesine başvurulması süreci üzerinde durduk. Bu bağlamda, meseleyi, bilirkişi incelemesine başvuru koşulları, bu koşulların değerlendirilmesi, bilirkişi incelemesi hakkındaki karar ve içeriği, nihayet, bilirkişinin seçimi ve tayini noktalarında ele aldık. Son olarak, üçüncü bölümde, ilk olarak bilirkişi incelemesinin yerine getirilmesini, hâkimin, bilirkişinin ve tarafların, bu süreçteki rol ve işlevleri çerçevesinde değerlendirmeye çalıştık. Daha sonra, bilirkişi incelemesinin hükümdeki yeri, diğer bir deyişle, bilirkişi tarafından sunulan görüşün sunulması ve bunun hâkim tarafından değerlendirilmesi süreci üzerinde açıklamalarda bulunduk.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the judicial expertise through its position within the civil procedure law. The study is composed of three chapters. In the first chapter, first of all, after trying to draw a conceptual framework for the judicial expertise, we analysed the subject of the judicial expertise within the context of the distinction of the fact and law. In the second chapter, we dealed with the procedure of application of the judicial expertise. In this context, we argued out the issue within the extent of the conditions and the evaluation of this application, the legal decision about the judicial expertise and its content, and lastly selecting and appointing the judicial expert. Finally, in the third chapter, first we tried to evaluate the exercise of the judicial expertise through the roles and functions of the judge, expert, and the parties. Than, we explained the place of the judicial expertise within the judicial decision. In other words, we explained the presentation of the view of the expert and the procedure of evaluation of this view by the judge.