Türkiye'de demokratik katılım ve yerel yönetim ilişkisi; demokratikleşme ve yerelleşme sürecinde sorunlar ve çözüm önerileri
The relationship between democratic participation and local goverment, in the process of democratization and sunsidiarity problems and solutions
  1. Tez No: 331098
  2. Yazar: TURGAY TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bütün dünyada kamu yönetimin önemli unsuru olan yerel yönetimler, kamusal nitelikte hizmetleri yerine getiren merkezi otorite dışındaki yerel yönetim birimidir. Merkezi yönetimler ile yerel yönetimler arasındaki ilişki yetki genişliği ile sağlanır. Kendiliğinden karar alma ve uygulama yetkisi olarak adlandırılabilen yetki genişliği için yerel yönetim, karar verme ve özerklik kavramlarından yararlanmaktadır. Yerel halkın alınan kararlara katılması kaynakların kullanımının verimliliğini artırırken, demokratikleşme sürecini de hızlandırmaktadır. Yerel yönetimlerin etkinliğinin sağlanmasında önemli faydaları olan siyasal katılımın ve yerel halkın yerel sorunlar karşısında bürokratik engelleri aşarak yerel yönetim ile etkileşime geçmesi ve yararları hala tartışılmaktadır. Bu Yüksek Lisans tezinde Türkiye'de demokratik katılımın, yerel yönetimlere etkisi, yerelleşme sorunları ve çözüm önerileri bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
All over the world, local governments are important units of public administration, public services that meet the property unit of local government other than central authority. The relationship between central governments and local authorities are provided with the width of the authority. Be called spontaneous decision-making and implementation authority for the width of the authority of local government, decision-making and benefit from the concepts of autonomy. Increasing the efficiency of resource use local people participate in the decisions, accelerate the process of democratization.The major benefits of the increase in effectiveness of political participation of local authorities and local people against the bureaucratic barriers to overcome local problems through interaction with local government and the benefits are still being discussed. In this thesis, Turkey, democratic participation, the effect of local authorities, problems and solutions in the context of decentralization.