Televizyon reklamlarının ortaöğretim öğrencilerinin satın alma davranışları üzerindeki etkisi
The impact of TV commercials on secondary school teenagers' behaviours of making purchases
- Tez No: 331100
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Piyasaya sunulan ürün ve hizmet çeşitleri her geçen gün artmaktadır. Firmalar kendilerini tüketicilere fark ettirebilmek ve rakiplerinin önüne geçebilmek için pazarlama iletişimine önem vermektedirler. Reklam, en önemli pazarlama iletişimi araçlarından biridir. Önemi giderek daha da artmaktadır. Başlangıcı basit duvar afişlerine ve satıcıların bağırmalarına dayanan reklam, günümüzün gelişmiş tüm teknolojik araçlarını sonuna kadar kullanmaktadır. Teknoloji sayesinde insanlar, farkında olarak veya farkında olmadan çeşitli reklamlara maruz kalmaktadır.Televizyon, ilk bulunduğu andan günümüze gelinceye kadar, insan hayatının her alanına girmiş ve vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Televizyon hareketi, sesi, renk ve ışığı birleştirerek ilgi çekmekte; birden fazla duyuya hitap ettiği için etkisi fazla olmaktadır. Çok geniş kitleler ulaşma imkanının olması, hem görsel hem de işitsel mesajları aynı anda gönderme özelliğine sahip olması, televizyonu en önemli reklam araçlarından biri yapmıştır.Türkiye'de ortaöğretim genelde 14-18 yaş aralığını kapsar. Bu yaş grubu genç, dinamik, tüketmeyi seven, birbirini etkileyen ve etkilenen yaş grubudur. İşletmeler, televizyon reklamları sayesinde bu yaş grubuna satın alma konusunda etki etmeye çalışmaktadırlar.Araştırmada önce reklam, televizyon reklamları, tüketici davranışları konuları teorik açıdan değerlendirilmiştir. Sonrasında da televizyon reklamlarının ortaöğretim öğrencilerinin satın alma davranışları üzerindeki etkisini ölçmeye yönelik olarak bazı ortaöğretim okullarında anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been an increasing number of products and various types of service released to the market recently. Companies have been minding marketing communication in order to take the attention of clients and be well away. Publicity is one of the most significant means of marketing communication and its significance has been increasing. Publicity that is based on former wall advertisements and sellers? shouts uses the advanced technological means entirely. By means of technology, public has been exposed to various advertisements voluntarily or involuntarily.Television has been an indispensible part of society and human life until today since it was invented. Television attracts viewers by combining motion, voice, colour and beam. It has a big effect since it is sensuous. Television has become one of the most important advertising tools because it provides the opportunity to reach large masses and has the speciality of sending visual and auditory messages at the same time.Secondary education range is between 14 and 18 year olds in our country. Teenagers between 14 and 18 are young and dynamic, like consuming, effect each other and are being effected.In this study, adverts, TV commercials and behaviours of consumers are interpreted theoretically first. Next, a survey is conducted on impact of TV commercials on teenagers? behaviours of making purchases in some local secondary schools.