Televizyon reklamlarının analizi 'Sümerbank'ın tanıtım kampanyası için yazılı-sözlü-TV spot denemesi'
  1. Tez No: 7681
  2. Yazar: FÜSUN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Reklam belirli bir kişi veya kurumun denetimi altında malların, hizmetlerin düşüncelerin hedef pazarı oluşturanları ikna etmek ve bilgili kılmak için yapılan kişisel olmayan duyurudur. Reklamlar için kullanılan en yaygın iletişim araçları gazeteler, dergiler, radyo ve televizyondur. Bu araçların içinde en etkilisi TV'dur. Bir televizyon reklamı hazırlanmadan önce reklam stratejisi belirlenir. Reklam stratejisi reklam hedeflerinin doğrultusunda reklam mesajının belirlenmesi ve medya planlaması yapılması konusunda verilecek temel kararlardan oluşur. Reklam mesajının belirlenmesinde ilk evreyi medyalarda (reklam araçlarında) kullanılacak metin ve grafik öğelerin reklamda ne söyleneceğinin, ne gösterileceğinin belirlenmesi oluşturur. İkinci evrede ise, mesajın hangi biçimde sunulacağına, nasıl söyleneceğine ve nasıl gösterileceğine karar verilir. Bu evrelerin sonunda mesaj, uygun ortamlarda test edilir. TV reklamları özgün, ilgi çekici, anlaşılır yalın ve etkili olmalıdır. TV reklamını oluşturan öğeler seçilirken, estetik kaygılar içinde olunulmalıdır. Mesajı en iyi yansıtacak reklamlar yapılmaya çalışılmalıdır. Reklam, kişileri ürün ya da hizmeti satın almaya teşvik etmelidir. Reklamlar hazırlanırken tüketicilerin psikolojik yapıları, sosyo-kültürel özellikleri gözönünde bulundurulmalıdır. Yeni bir yılın gelişi genellikle insanları heyecanlandırmakta ve bir koşuşturma içine sokmaktadır. Bu heyecan çevremizde, sokaklarımızda, vitrinlerimizde gözlenmektedir. Her taraf bir ııbayram havası içinde süslenmekte ilgi çekici hale getirilmektedir. Bu arada da bol bol reklam yapılarak satış yüzdesi artırılmaya çalışılmaktadır. Vitrinlerde yeni yıl indirimleriyle alışverişi hızlandırmaktadır. Bu coşku ve heyecan basında ve televizyonda da görülmektedir. Bu amaçla Sümerbsnk için -yılbaşı dolayısıyla- özel tanıtım spotları hazırlanmıştır. TV reklamlarının analizi yapılırken öncelikle uygulanmış olan reklamlar analize î edilmiştir. Uygulama çalışmaları yeni yıl için kısa süreli satış amacını güden Sümerbank reklam spotları olarak hazırlanmıştır. İnsanlar sevdikleri kişilere hediyeler alarak onları bu özel günde mutlu etmek isterler. Onların bu duygularından yararlanarak Sümerbank spotlarıyla çeşitli seçenekler sunulmaya çalışılmıştır. Kişileri satın almaya ikna etmeye çalışan, ürünleri tanıtan bir yaklaşımla konu ele alınmıştır. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY Advertisements are for calling the attention of public in order to persuade them, by giving information about the pro ducts and properties which are under the control of a certain person or institution, by using the most common communication tools such as newspapers radia* TV etc. Before the preparation of a TV advertisement, first of all the strategy of the advertisement is defined and determined. The strategy of advertisemenrt is formed by defining the message according to the aims of advertisement, and the basic decisions. The first phase of the message of advertisements contain the definition of the texts and the elements that will be used in the advertisement. The second phase contains, how the message will be presented. The message is tested at the end of these phases. The TV advertisements must be original, interesting, understandable: simple and impressive and also while deciding on the elements that will form the TV advertisement, there mustn't be aesthetic worries. This clim can be provided by using the advertisements which will give the message in the best way. Advertisements must encourage people to buy the products and this can bi provided bay taking the pyschological position and socio- cultural characteristics of the consumers into conside-ration. In this thesis, while making the analysis of the advertise ments, which have been applicated and used before are done. «. The works of appilaciton are condensed on the spots of Sûmerbank who aims doing a short limited sale. IVWhen a new year comes, people get excited. This excitement can be easily noticed in our environment and during this time, the percentage of sale is tried to be increased by means of advertisements. Shopping is tried to be accelerated by making reduce in price. For this aim, Sümerbank has prepared special introductory spots which introduce the products and persuade people to buy them.