Türkiye'nin siyasallaşmasında yerel yönetimlerin yeri ve etkisi
The political process and the effect of local governments in Turkey
- Tez No: 331105
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türk toplumunun ve idari yapısının tarihsel evriminde, demokratikleşme süreci her zaman kırılgan ve çelişkili bir yapı üzerinde oluşmaktadır. Kapitalist sistemin çevresinde yer alan Türkiye?nin demokratikleşmesinin yerel ve ulusal düzeyde gelişmesi pek çok faktöre bağlıdır. Merkezi otoritenin meşruiyet krizini aşmaya yönelik önlemleri, askeri darbeler, kapitalizm, ekonomik krizler, sivil haklar, özgürlükler ve demokrasi kültürünün düzeyi, geleneksel kamu yönetiminin dönüşümünü ve değişiminin nedenleridir. Bu çalışmada, Türkiye?de demokrasinin demokratikleşmesi bağlamında yerel yönetimlerin 1980 askeri darbesinden sonra yaşadığı dönüşümü, sivil toplumun kendi kimliğini rahatça ifade edebilme ve haklar elde edebilme süreci tartışılmaktadır. Anahtar Sözcükler 1. demokrasi 2. demokratikleşme 3. siyasallaşma 4. yerel yönetim 5. belediye 137
Özet (Çeviri)
Administrative structure of Turkish society, and the historical evolution of the process of democratization is always on a structure composed of fragile and contradictory. Turkey's democratization of the capitalist system in the vicinity of the development of the local and national level depends on many factors. Measures to overcome the crisis of legitimacy of the central authority, military coups, capitalism, economic crises, civil rights, freedom and democracy, the level of culture, transformation and exchange of traditional public administration causes. In this study, in the context of the democratization of democracy in Turkey after the military coup of 1980 where the transformation of local governments, civil society and rights to express their identity freely discussed in the process of obtaining Key Words 1. democracy 2. democratization 3. politicization 4. local government 5. municipality