Sosyal belediyecilik anlayışı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Körler Kütüphanesi Sesli Kitap Projesi üzerine bir araştırma
Understanding social municipality as a case study on Istanbul Metropolitan Municipality Audio Book Library for the Blind Project
  1. Tez No: 331106
  2. Yazar: ERTUĞRUL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkiye?de yerel yönetimlerin sosyal politika hizmetleri alanında fonksiyonları giderek artmakta bu alanda yürütülen sosyal hizmet uygulamaları ve projeleri giderek önem kazanmaktadır. Küreselleşme ile gelişen ve değişme sürecine giren sosyal politika kavramı, kamu yönetimi açısından gitgide artan önemi ile yerel yönetim uygulamalarında yer almaktadır. Bu yüksek lisans tezi, sosyal belediyecilik anlayışı olarak İstanbul Büyük Şehir Belediyesi?nin Körler Kütüphanesi bünyesinde oluşturduğu sesli kitap projesi üzerine gönüllü katılımı inceleyen bir araştırma projesini kapsamaktadır. İstanbul ilinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Körler Kütüphanesinde gönüllü olarak dijital ortama daha sonra dinlenilmesi için kitap okuyanların eğitim, gelir, cinsiyet, yaş gibi sosyo ekonomik durumları ve uygulama hakkındaki düşünceleri istatistikî olarak incelenmektedir. Ayrıca İstanbul Büyük Şehir Belediyesi?nin Körler kütüphanesinden yararlanan görme engelli vatandaşlarında görüş ve önerileri alınmış ve incelemeye eklenmiştir. Anahtar Sözcükler 1. sosyal Belediye 2. sosyal Hizmet 3. gönüllü Katılım 4. körler Kütüphanesi 5. sesli Kitap Projesi 130
Özet (Çeviri)
Functions of local government services in the field of social policy in Turkey is increasing. Social work practices and projects carried out in this area is becoming increasingly important. Into the process of evolving and changing with globalization, the concept of social policy, in terms of public administration and local governance practices are increasingly important. In this master thesis, the concept of social municipality formed by the Istanbul Metropolitan Municipality, audio books within the Library for the Blind project includes a research project investigating on the voluntary participation. Istanbul Metropolitan Municipality as a volunteer for the Blind Library to digitize books for readers to be heard, then education, income, gender, age, socio-economic status and implementation of such ideas are analyzed statistically. Also benefiting from the Istanbul Metropolitan Municipality Library for the Blind and visually impaired citizens states to examine the comments and suggestions received were added. Key Words 1. social municipality 2. social work 3. voluntary participation 4. library for the blind 5. audio book project