21 no'lu Türkiye Muhasebe Standardı kapsamında kur farklarının muhasebeleştirilmesi ve finansal tabloların çevrilmesine ilişkin uygulama
Accounting of foreign exchange rates in the scope of Turkish Accounting Standard No 21 and an application about conversion of financial statements
- Tez No: 331145
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ÜNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küreselleşmeyle birlikte ülkeler arasındaki sınırlar ortadan kalkmış, işletmelerin yaptıkları ticari faaliyetler artmıştır. Bu gelişmeler sonucu kaliteli, anlaşılabilir ve ortak bir muhasebe bilgisine ihtiyaç duyulmuş, her işletmenin farklı uyguladığı muhasebe politikaları ve bu politikalara göre hazırladıkları finansal tabloların uluslararası kabul görmüş standartlara dayanılarak hazırlanması gerekmiştir. Bu amaçla dünyada Uluslararası Finansal Raporlama Standartları oluşturulmuş, Türkiye de bu standartları uygulamayı kabul etmiştir. 2013 yılından itibaren muhasebe kayıtları, Türkiye Finansal Raporlama Standartları'na göre tutulacaktır. 21 nolu Türkiye Muhasebe Standardı, geçiş yapılacak bu standartlar arasında önemli bir yer tutmaktadır.1983 yılında yayınlanan döviz kuru değişimlerinin finansal tablolara etkileri ile ilgili IAS 21 standardı, 1993 yılından itibaren çeşitli değişiklikler görerek günümüze kadar gelmiştir. Türkiye'de TMS 21 adını alan Kur Değişim Etkileri Standardı 31.12.2005 tarihinde yayınlanmış olup, kur değişimlerinin muhasebeleştirilmesi konusunda atılmış önemli bir adımdır. Uluslararası faaliyetlerin ve yabancı sermaye hareketlerinin giderek artması dövize dayalı işlemlerin, dolayısıyla kur farklarının artmasına neden olmuş, bu bağlamda TMS 21'in de önemi artmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalisation has removed the borders between countries and commercial activities of companies have been increased in recent years. As a result of this development there has been a need for common, understandable and qualified accounting information, so, company wise accounting politics and relevant financial tables had to be prepared according to internationally accepted standards. For this purpose, International Financial Reporting Standards have been developed and Turkey has accepted these standards. By year 2013, accounting records will be kept according to modified Turkish Financial Reporting Standards. Turkish Accounting Standard No 21 has an important place in these new standards.IAS 21 Effects of Changes In Foreign Exchange Rates on Financial Tables, which was published in 1983 has been updated starting from 1993 until now. TMS 21 Effects of Changes In Foreign Exchange Rates Standard was published on 31.12.2005 in Turkey and is an important step forward for accounting of changes in foreign exchange rates. Increase in international activities and foreign investment operations of companies have increased transactions based on foreign exchange rates, thus, this caused increase in differences in foreign exchange rates and TMS 21 has gained more popularity within the concept.