İnsan kaynakları yönetiminde dengelenmiş sonuç kartı kullanımı: SIEMENS örneği
Usage of balanced scorecard in human resources management
- Tez No: 331190
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kaplan ve Norton'un 1990 yıllarından başlayarak işletmelerin performans ölçümünde kullanılmak üzere geliştirdikleri Dengelenmiş Sonuç Kartı sistemi bugün stratejik bir yönetim sistemi halini almıştır. Dengelenmiş Sonuç Kartı sistemi şirketlerin kaynaklarını, insan sermayesini verimli bir şekilde kullanmalarını ve performans sonuçlarının süreçlerle yönetilmesini sağlar, aynı zamanda başarıya yönelik detaylı bir plan olarak da tanımlanabilir. Stratejileri aksiyon adımları haline dönüştüren bu sistem aynı zamanda bir sürekli iyileştirme metodu olarak da görülebilir. Dengelenmiş Sonuç Kartı strateji- hedef- performans ölçümü ve geri bildirim şeklinde çalışmaktadır. Günümüz zorlu ekonomik koşullarında rekabet etmek için insan sermayesi çok önemli bir faktördür. Dengelenmiş Sonuç Kartı hakkında birçok araştırma bulunmasına rağmen insan kaynakları yönetimi etkinliği ölçümü konusunda literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma ile Dengelenmiş Sonuç Kartı yöntemi kullanılarak İnsan kaynakları yönetimi etkinliğinin ölçümlenmesi çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında öncelikle bir İnsan kaynakları strateji haritası oluşturulmuş daha sonra insan kaynakları Dengelenmiş Sonuç Kartı yaratılmış ve neticeler ölçümlenmiştir. Düzenlenmiş olan İnsan kaynakları Dengelenmiş Sonuç Kartı neticelerinin belirlenmesi ve etkin insan kaynakları uygulamaları ile işgören tatmini ve olumlu işgören tutumu arasındaki ilişkiler incelenmek üzere anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışma Dengelenmiş Sonuç Kartı sisteminin insan kaynakları yönetiminin etkinliğinin ölçümünde de kullanılabileceğini ve is tatmini, işveren tutumu ile etkin insan kaynakları yönetimi uygulamaları arasında pozitif bir bağ olduğunu tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the Balanced Scorecard system that Kaplan and Norton started to develop as a new methodology to measure company performance in 90?s became a strategic management system. Balanced Scorecard enables the companies to use their resources, human capital wisely and drive performance results from processes. Balanced scorecard can also be described as a detailed plan for success. Taking strategies into actions, balanced scorecard triggers continuous improvement. The system works in the loop of Strategy-Target-Performance measurement and Feedback. In today?s harsh economical competition environment human capital is vital for success. Although a lot of academic work has been done about Balanced Scorecard there is very limited research about the adaptation of the BSC to human resources management. This work tried to utilize BSC methodology to measure the performance of the Human resources process and methodologies. Within the scope of this work, first a strategy map is designed than a HR scorecard established in order to measure the efficiency of the HR management systems. The results were very satisfactory, in order to test the results and further investigate the relation between successful HR systems and employee satisfaction and positive attitude a survey was conducted. This work argues that BSC methodology can also be adapted to measure the efficiency of HR systems and there is a positive link between employee satisfaction and efficient HR systems.