Kamulaştırmada malikin hakları ve yükümlülükleri
Expropriation rights and obligations of the tenant's
  1. Tez No: 331191
  2. Yazar: MUHAMMED TAHA BÜYÜKTAVŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNCİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kamulaştırma, İdare ve Anayasa Hukuku'nun temel konuları arasında yer almaktadır. Küreselleşme ile birlikte yabancı yatırımcıların faaliyetlerini gerçekleştirmek için yatırım yaptığı ülkelerdeki taşınmazlara ihtiyaç duyduklarında, kamulaştırmaya başvurulacaktır. Hal böyle olmakla birlikte kamulaştırma işlemiyle bireyin gerek Anayasada gerekse yasalarda güvenceye bağlanan en temel haklarından biri olan mülkiyet hakkına müdahale edilecektir. Bu nedenle kamulaştırmanın ön koşulu olan kamu yararı ile bireyin kamulaştırmaya konu taşınmaza malik olmasından kaynaklı bireysel yarar arasında bir denge gözetilmelidir.Kamulaştırmayla ilgili konularda ortaya çıkan tereddütlerin giderilmesi önem arz ettiğinden, mevzuatta ortaya çıkacak tereddütler yasal düzenlemeler ile giderilmeli böylece mülkiyet hakkı asgari düzeyde ihlal edilmelidir.Çalışmamızın amacı, İdare ve Anayasa Hukuku'nun temel konularından biri olan kamulaştırmayı, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu ile 1982 Anayasası'nda 2001 yılında yapılan köklü değişiklikler çevresinde tezimizin konusu kamulaştırmada malikin hakları ve yükümlülükleriyle bağlantılı olarak incelemek; tartışmalı konuları ortaya koymak, değerlendirmek ve bir nebze olsun çözüme yönelik görüşleri ortaya koyabilmektir.Anahtar Sözcükler1.Kamulaştırma2.Kamu Yararı3.Bedel Tespiti ve Tescil Davası4.Hak5.Yükümlülük
Özet (Çeviri)
Expropriation, is one of the main issues of Administrative and Constitutional Law. Along with globalization, foreign investors when they need to perform activities of real estate will invest in countries, will apply expropriation. Although the individual's need for such a statof the expropriation process in the Constitution and laws guarantee the right to intervene in the property will be connected to one of the most basic rights. For this reason, the individual subject to expropriation andseizure, which is a prerequisite of public interest from being the property owner should strive for a balance between individual benefit.Related issues are important because the removal of doubt arising from the expropriation, the legislation will emerge withdoubts regulations should be eliminated so that the violation ofproperty rights to a minimum.The aim of our study, the expropriation, one of the basic issues of the Administrative and Constitutional Law, expropriation Act No. 2942 and 1982, the Constitution of the radical changes made in 2001 around the expropriations of the tenant's rights andobligations in connection with our thesis, to examine, put forth the disputed issues, evaluate, and a little bit for addressing the issue of whether to make an opinion.Key Words1.Expropriation2.Public Benefit3.The price determination and registered case4.Right5.Responsibility