Osmanlı Devleti'nde bir idari modernleşme kurumu olarak Meclis-i Âli Tanzimat: 1854-1861
Meclis-i Âli Tanzimat (High Council of the Tanzimat) as an institution of administrative modernization in the Ottoman Empire: 1854-1861
- Tez No: 331197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, Tanzimat dönemi kurulan meclislerden biri olan Meclis-i Âli Tanzimat incelenmiştir. Çalışmamızın amacı, Meclis-i Âli Tanzimat'ın görev ve yetkileriyle bürokratik yapısı ve işleyişini ortaya koymaktır. Çalışmamızın kapsamı, Meclis-i Âli Tanzimat'ın görev aldığı 1854-1861 yıllarını kapsamaktadır. Meclis-i Tanzimat bu süre içerisinde Osmanlı Devletinde yasama faaliyetlerinde önemli bir konumda bulunmuştur. Kanun tasarıları hazırlamanın yanında hükümeti denetleme yetkisi de vardır. Bu nedenle meclis Osmanlı Devlet Teşkilatında önemli bir konumdadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, High Council of the Tanzimat, one of the councils established during the Tanzimat is studied. aim of study is to determine.The duties and powers of the High Council of the Tanzimat the functioning of the bureaucracy. The scope of the study covers the years(1854-861) High Council, the took part in, High Council of the Tanzimat during this period served as an important legislative in the Ottoman Empire, it has authority to audit government in addition to prepeare laws draft for this reason High Council has an important position in the Ottoman Empire.