İşgörenlerin yöneticilere duydukları güven ile iş tatmini arasındaki ilişki: Bankacılık sektöründe karşılaştırmalı bir araştırma
Employees executives job satisfaction with their trust the relationship between: Banking sector a comparative study
  1. Tez No: 331208
  2. Yazar: İBRAHİM KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanlar belirli bir yaştan itibaren günlük yaşantılarının büyük bir bölümünü bir işte çalışarak geçirmekte ve zamanla birçok kişi için iş, yaşamın merkezi bir parçası haline gelmektedir.Yaşamın merkezi haline gelen iş hayatında kişilerin mutlu olması gerekmektedir. Mutlu olmanın sebeplerinden biri de yöneticiye, çalışma arkadaşlarına duyulacak güvendir.Güven, bireylerin, diğer bireyler tarafından kendisine karşı yazılı ya da sözlü olarak olumlu davranışlar içerisinde olacağına ilişkin beklentileridir.Güven, belirli sonuçlar ya da olaylar kümesi göz önüne alındığında bir kişi ya da bir sistemin güvenirliğine olan itimat olarak tanımlanabilir; buradaki itimat başkasının dürüstlüğüne, seviyesine ya da soyut ilkelerin (teknik bilgininin) doğruluğuna karşı beslenen inancı anlatır.İş tatmini, isin özellikleriyle çalışanların istekleri birbirine uyduğu zaman gerçekleşmektedir.Bu araştırmanın amacı; bankacılık sektöründe çalışan işgörenlerin yöneticilere duydukları güven ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Human beingafter a period of age, spendverybigpart of daily life at theirownwork. Time after time, theirworkbecame a center of life.InWorking life which does become center of life, human wantto be happy. Causes of happiness at work are twoparts: trusttomanagers, trusttocolleagues.Trust as writtenorspoken, is expectation of positive behaviours between people at work.Trust can be describedthat is confidence totrust worthinessa coording tospecificr esultsan devents. Confiden cemeansbelief of otherpersonabouthonesty, technicalknowledge.Workassuranceoccurswithprovidingworker?sexpectationandwork?srequirement.Theaim of thisstudy; therelationbetweenworkassuranceandtrustingtomanager, can be described on employees in bankingsector.