Psikolojik sermayenin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisi: Bir alan araştırması
The impact of psychological capital on organizational citizenship behavior: A field study
- Tez No: 331233
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İşletmelerin rekabet üstünlüğünü elde etmek için kıyasıya yarıştığı günümüz örgütlerinde, örgüt içindeki insanın neyi bildiğini, kişisel bağlantılarını ve kendinde bulunan bu kaynakları kendisini örgütün bir vatandaşı olarak görüp örgüte aktarmasının örgüte sağladığı avantajları akademik düzeyde yapılan çalışmalar ortaya koymuştur. Örgüt içerisinde bulunan bireyin örgütün amaçlarını benimseyerek bu amaçlar doğrultusunda kendi kaynaklarını kullanması ve fazladan rol davranışlarını göstermesi, günümüz işletmelerine rekabet etme ve varlığını sürdürme noktasında ciddi bir ivme kazandırmaktadır. Birer sağlık işletmesi olarak hastanelerde insan unsurunun ön planda olup, matriks örgüt yapısı içerisinde konusunda uzmanlaşmış, yüksek düzeyde eşgüdüm ile çalışan, hizmet sundukları hastalar ile çok yönlü ve karmaşık bir ilişki içinde olan meslek grupları faaliyet göstermektedir. Bu noktada hastane örgütü içerisinde yer alan bireylerin umut, iyimserlik, esneklik ve öz-yeterlilik boyutları ile karakterize edilen psikolojik sermayelerinin gösterdikleri örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisi önem kazanmaktadır. Bu çalışma örgüt içindeki insanın sahip olduğu kaynaklardan psikolojik sermayesinin örgütsel vatandaşlığına etkisini ölçmek amacıyla hazırlanmıştır. Rize ili Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Araştırma Hastanesinde çalışan doktor ve hemşirelerden oluşan evrende kota örneklemesi yöntemiyle belirlenen örnek kütleye anket uygulaması yoluna gidilmiş, doktor ve hemşirelerin psikolojik sermayelerinin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. İlk bölümde pozitif psikoloji akımından yola çıkılarak geliştirilen pozitif örgütsel davranış ve buna bağlı olarak da psikolojik sermaye kavramının literatürdeki gelişimine yer verilmiştir. İkinci bölümde örgütsel vatandaşlık davranışı kavramı boyutları ve literatürdeki gelişimi ile ele alınırken üçüncü bölüm bu iki kavram arasındaki ilişkinin ortaya konmasını içermektedir. Son bölümde ise hipotez olarak ortaya atılan bu ilişkinin sınanmasına gidilmiş ve %5 anlamlılık düzeyinde katılımcıların psikolojik sermayeleri ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasında 0,70 düzeyinde güçlü ve pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Concerning the modern organizations in which the businesses struggle to have the competition edge, academic researches have shown that what people in organization know, their personal contacts and the advantages gained from providing those resources to organizations by considering themselves as citizens of organizations. Modern businesses have gained a considerable acceleration in surviving and competing in the market because of the fact that the individuals who are in organizations not only adopted the purposes of those organizations but also used their resources to servet hem and displayed extra role behaviors. As a health business, hospitals, at which human factor has an important role, have working groups that are specialized at their area in matrix organization structure, that work with high rate co-ordination and have multiple and complex relationship with patients. At that point the effect of an employees? psychological capital, which is characterized by hope, optimism, resiliency and self-efficiency,on organizational citizenship behavior that is exhibited by employees gains importance. This study has been prepared for measuring the effect of human resource?s psychological capital on their organizational behavior. For this purpose the questionare conducted on a group which chosen by quota sampling method from Rize Recep Tayyip Erdoğan University Research Hospital and the effect of psychological capital of nurses and doctors on their organizational behavior have been tried to measure. The positive organizational behavior and accordingly psychological capital?s improvement in literature which is developed from positive psychology flow have been given place at the first chapter. When organizational citizenship behavior?s improvement and it?s wages have been handled at the second chapter, the third chapter contains the expose of the relationship between two concept. At final chapter the relationship which is presented as a hyphothesis has been tested and detected that at %5 significance level there is level of 0.70 strong and positive relationship between organizational citizenship behavior and psychological capital.