Adil Kutuy'un eserlerinde dil ve üslup
Language and style in the works by Adil Kutuy
- Tez No: 331247
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tatar edebiyatında 1930- 1940?lı yıllar oldukça önemli bir dönemdir. Yazarların ve şairlerin çeşitli siyasi baskılara maruz kaldıkları söz konusu dönemde, bu baskıları yansıtan eserler kaleme alınmıştır. Çalışmamızda bu dönemin önemli yazar ve şairlerinden biri olan Adil Kutuy ve Adil Kutuy?un yazarlığını ön plana çıkaran bazı hikâyeleri incelenmiştir. Seçmiş olduğumuz ?Tapşırılmagan Hatlar?, ?Ressam?, ?Vücdan Gazabı? hikâyeleri Adil Kutuy?un, dönemin siyasi ve sosyal hayatı ile ilgili fikirlerini açıkça yansıtmış olduğu hikâyelerdir. Yaptığımız çalışmada bu hikâyelerden hareketle Adil Kutuy?un diline ve üslubuna özgü nitelikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yazarın ?Tapşırılmagan Hatlar?, ?Ressam? ve ?Vücdan Gazabı? hikâyelerinin yazıldığı dönem ve söz varlığı incelenerek hem 1930- 1940?lı yıllarda Sovyet edebiyatı hakkında bilgi edinilmiş hem de bu bilgiler ışığında Adil Kutuy?un, duygu ve düşüncelerini dile getirme şekline değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
1930s and 1940s hold an important place in the Tatar literature. In this period during which authors and poets faced various political pressures, many works were written reflecting those pressures. Our study analyzes Adil Kutuy, one of the most prominent authors and poets of this period, and some of his stories featuring Adil Kutuy's authorship. The selected works, ?Tapşırılmagan Hatlar?, ?Ressam? and ?Vücdan Gazabı?, are the stories in which Adil Kutuy clearly reflects his ideas on the political and social life of the period. Within the framework of these stories, we tried to put forward the qualities unique to the language and style of Adil Kutuy. By analyzing the lexicology of ?Tapşırılmagan Hatlar?, ?Ressam? and ?Vücdan Gazabı? and the period in which they were written, we were both informed on the Soviet literature as well as mentioning Adil Kutuy's way of expressing his thoughts and emotions under the light of the information acquired.