Perflorododekanoik asidin testiste oluşturduğu hasara karşı resveratrolün koruyucu etkisinin araştırılması
Protective effects of resveratrol against the damage caused by perfluorododecanoik acid on male rats
  1. Tez No: 331307
  2. Yazar: BURÇİN TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL TEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Perflorododekanoik asit geniş endüstriyel uygulamaları olan, insan ve hayvan serumunda tespit edilen ve erkek üreme sistemi üzerine olumsuz etkileri olan 12 karbonlu sentetik kimyasaldır. Çalışmamızda perflorododekanoik asidin testiste oluşturduğu hasara karşı resveratrolün koruyucu etkisini histokimyasal, immünohistokimyasal, ultrastrüktürel ve biyokimyasal olarak incelemeyi amaçladık. 28 Sprague Dawley suşu erkek sıçanlar dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu hiçbir müdahale yapılmayan grup. Sham grubu 14 gün boyunca alkol verilen grup. Asit Grubu: 14 gün boyunca oral gavaj ile 10 mg perflorododekanoik asit uygulanan grup. Resveratrol ve Asit Grubu 14 gün boyunca oral gavaj ile 40 mg resveratrol ve 10 mg perflorododekanoik uygulanan grup. Deney başlangıcında ve bitiminde bütün deneklerin ağırlıkları ölçüldü ve 14. Günde sakrifiye edildi. Histokimyasal incelemeler için hematoksilen ve eozin, masson trikrom ve periyodik asit schiff, immünohistokimyasal olarak apoptozun belirlenmesi için TUNEL ve Aktif Kaspaz 3 boyamaları yapıldı. Biyokimyasal incelemeler için doku homojenatlarında süperoksit dismutaz, glutatyon, malondialdehit ve serum testosteron düzeyleri incelendi. Ayrıca testis ince yapısı ultrastrüktürel düzeyde incelendi. Histolojik değerlendirmede kontrol ve sham gruplarına ait testis dokuları normal yapıda olduğu gözlenmiştir. Asit grubuna ait histokimyasal ve ultrastruktural incelemelerde, seminifer tübülde vakuolizasyon, spermatogenik hücrelerde azalma, interstisyel alanda bağ doku artışı ve kalınlaşmış bazal membran gözlenmiştir. Resveratrol ve asit grubunda ise normale yakın morfolojide testis yapısı gözlendi. İmmunohistokimyasal değerlendirmede, asit grubunda apoptatik hücre sayısında kontrol grubuna göre anlamlı artış gözlenmiştir. Resveratrol + asit gurubunda ise apoptatik hücre sayısında asit grubuna göre anlamlı azalma gözlenmiştir.Biyokimyasal sonuçlarda, asit grubuna ait MDA, GSH ve SOD seviyelerinde anlamlı değişiklikler gözlenmiştir. Asit grubuna ait serum testosterone seviyeleri kontrol ve sham grubuna göre anlamlı olarak azalmıştır. Elde ettiğimiz verilere dayanarak perflorododekanoik asidin testiste doku hasarı oluşturduğu, oksidatif stresi ve apoptozu arttırdığı, koruyucu ajan olarak kullanılan resveratrolün oluşan doku hasarını ve biyokimyasal değişiklikleri azalttığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Perfluorododecanoic acid, a synthetic perfluorinated chemical containing 12 carbons, has broad industrial applications and has been detected in sera from humans and other animals and has been shown to produce adverse effects on the male reproductive system. In this study we aimed to investigate protective effects of resveratrol, against the damage Perfluorododecanoic acid on male rat histolochemically, imunohistochemically, ultrastructural and biochemically. 28 Sprague Dawley rats were divided into four groups. Control Group, no application was performed to this animals. Ethanol was given orally dosed for 14 days in sham group. Acid group, orally dosed for 14 days with 10 mg perfluorododecanoic acid. Resveratrol and acid group, orally dosed for 14 days with 40 mg and 10 mg perfluorododecanoic acid. Before the experiment and at the end of experiment, all rats were weighed and sacrificed on 14. days. Testes tissue slides were stained with hematoxylene eosine, Masson Trichrome and Periodic Acid Schiff for histochemically. TUNEL and Active Caspase 3 stains was performed to determine apoptosis immunohistochemically. Superoxide Dismutase, Glutathion, Malondialdehyde levels and serum testosterone were evaluated biochemically. Also ultrastructural alterations were observed. In histological evaluation, control and sham group?s testis tissues were observed normal. On acid group?s histochemically and ultrastructural investigations showed that seminifer tubules vacuolization, deprivation of spermatogesis cells and increase of connective tissue on interstitial area and thickened basale membran.No significant changes were seen in resveratrol and acid group which is protective effect of resveratrol. After immunohistochemical investigations apoptotic cell death was increased significantly in acid group compared with control group. In resveratrol and acid group, apoptotic cells decreased significantly compared with acid group.According to biochemically results Superoxide Dismutase, Glutathion, Malondialdehyde levels in acid group changed significantly. Acid group?s serum testosterone levels decreased significantly compare with the control and sham group. Resveratrol and acid group?s testosterone levels increased significantly compare with the acid and control group.In conclusion we assume that resveratrol can minimize the histological damage and biochemical differences significantly