Kadınlarda sigaranın fiziksel aktivite, vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Impact of smoking on physical activity, body composition and life quality among women
  1. Tez No: 331308
  2. Yazar: VİJDAN EFENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETAmaç: Kadınlarda sigaranın fiziksel aktivite, vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisini karşılaştırmaktır.Gereç Yöntem: Çalışmaya düzenli sigara içen (Grup 1) ve hiç sigara içmeyen (Grup 2), sağlıklı 25-40 yaşlarında toplam 73 kadın alındı. Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Fiziksel aktivite seviyesi Uluslar Arası Fiziksel Aktivite Anketi ile, vücut kompozisyonu, vücut kütle indeksi, çevre ölümleri, bel-kalça oranı, skinfold ölçümleri ve vücut yağ oranı ile yaşam kalitesi World Health Organization Quality of Life Instrument ile depresyon ve kaygı düzeyi Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası ile akciğer volüm ve kapasiteleri solunum fonksiyon testi ile değerlendirildi.Bulgular: Gruplar arasında yaş, eğitim seviyesi, özgeçmiş açısından bir fark olmadığı bulundu (p>0.05). Sigara içen grupta alkol kullanım oranının, inaktivite, sedanter yaşam düzeyinin ve solunumsal semptomlarının (öksürük, nefes darlığı, balgam vb.) anlamlı derecede fazla bulundu (p?0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: The present study aims at comparing the effects of smoking on physical activity, body composition and life quality among women.Material and Method: In total 73 healthy women, aged 25-40 years, current cigarette smokers (Group 1) and who had never smoked (Group 2) were included in this study. The level of physical activity was assessed using the International Physical Activity Questionnaire; body mass index, circumference measurements, waist-to-hip ratio, skinfold measurements and body fat percentage were used to determine the body composition; life quality was assessed through World Health Organization Quality of Life Instrument, depression and level of anxiety were evaluated using the Hospital Anxiety and Depression Scale, lung volume and capacities were assessed with respiratory function test.Results: There was no difference between the groups in respect of age, level of education and medical history (p>0.05). Alcohol usage rate, inactivity, sedentary life level and respiratory symptoms (cough, labored breathing, phiegm etc.) were found to be significantly more in the smoking group. Though the body mass index, circumference measurements, waist-to-hip ratio and body fat percentage were similar in both of the groups, a significant relation (p150 pxyear) smoking group.