Finasterid uygulanan absans epileptik sıçanlarda nöroaktif steroidler olan allotetrahidrodeoksikortikosteron ve allopregnanolon' un EEG' de diken dalga deşarjlara etkisi
Effect of the neuroactive steroids allopregnanolone and allotetrahydrodeoxycorticosteron on spike-wave discharges in eeg of finasterid applied WAG/rij rats
- Tez No: 331318
- Danışmanlar: DOÇ. SEFA GÜLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Absans epilepsi jeneralize epilepsinin non-konvülsif bir formu olup, EEG? de 2,5-4 Hz frekansındaki diken ve yavaş dalga deşarj (DDD) aktivitesiyle karakterizedir. Merkezi sinir sisteminde GABAerjik sistemin aktivasyonu konvülsif tarzdaki nöbetleri baskılarken, absans nöbetleri şiddetlendirir. Endojen nöroaktif steroidler olan pregnanolon metabolitleri 3?-hidroksi-5?-pregnan-20-one (3?,5?-THPROG; Allopregnanolon) ve 3?,21-dihidroksi-5?- pregnan-20-one (3?,5?-THDOC; Allottetrahidrodeoksikortikosteron) GABA-A reseptörlerinin en güçlü pozitif allosterik modülatörleri olup, hem fizyolojik hem de patolojik koşullarda GABAerjik sistemi etkileyebilirler. Bir 5?-redüktaz inhibitörü olan finasterid endojen steroidlerin sentezini seçici olarak bloke edebilir. Bu çalışmada, finasterid uygulanmış absans epilepsinin genetik bir modeli olan WAG/Rij sıçanlarda DDD? lere endojen steroidler olan THPROG ve THDOC?un etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Wistar (Grup 1 ve Grup 2) ve WAG/Rij (Grup 3 ve Grup 4) sıçanlardan 4 grup oluşturuldu (n=8). Stereotaksik cerrahi işlemlerden sonra tüm sıçanlar direkt kortikal EEG ölçümüne hazır hale getirildiler. Her gruba finasterid uygulandıktan sonra Grup 1 ve 3? e THPROG, Grup 2 ve 4?e THDOC ip yolla verildi. Grup 1 ve 2? de herhangi bir DDD aktivitesi gözlenmezken, Grup 3 ve 4? de steroid enjeksiyonundan sonra DDD sayısında (p=0,012) ve DDD toplam süresinde (sırasıyla p=0,012; p=0,011) bir artış görülmüştür. Ayrıca Grup 3? de ortalama DDD süresindeki artış Grup 4? e kıyasla daha fazla olmuştur (p=0,007). Sonuç olarak, THPROG WAG/Rij sıçanlarda absans nöbetlerde daha fazla artışa neden olmuştur. Bazal koşullar altında absans nöbetlerin regülasyonunda THPROG daha ön planda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Absence epilepsy is gereralized non-convulsive type of epilepsy that is characterized by spike-wave discharges with a frequency of 2,5-4 Hz in the EEG. The activation of the GABAerjik system in central nervous system suppressing to convulsive seizures, but absence seizures exacerbation. Endogenous neuroactive steroid such as 3?-hydroxy-5?-pregnane-20-one (3?, 5?-TH PROG; Allopregnanolon) and 3?,21-dihydroxy-5?-pregnane-20-one (3?, 5?-THDOC), are GABA-A receptor-positive allosteric modulators, and GABAergic system can affect both physiological and pathological conditions. Finasteride that a 5?-reductase inhibitor, can block the selectively synthesis of endogenous steroids. In this study, to treated with finasteride WAG / Rij rats, a genetic model of absence epilepsy, DDD THPROG and THDOC which to compare the effect of endogenous steroids. Wistar (Group 1 and Group 2) and WAG / Rij (Group 3 and Group 4) rats into 4 groups (n = 8). After stereotaxic surgical procedures, all rats were returned ready for direct measurement of cortical EEG. After the application of each of Groups 1 and 3 Finasteride group to THPROG, Groups 2 and 4 were given THDOC via ip. Groups 1 and 2 in the DDD no activity was observed in Group 3 and 4 after injection of the steroid in the number of DDD (p = 0.012), and total duration of DDD (p= 0.012, p = 0.011) increase. Also in Group 3 Group 4 average increase in duration of DDD to more than the control group (p = 0.007). As a result, THPROG WAG / Rij rats caused an increase in absence seizures more. THPROG under basal conditions are more prominent the regulation of absence seizures.