5-Alfa redüktaz enzim inhibitörlerinin kullanımının benign prostat hiperplazisi üzerine etkileri
The effect of using 5-Alpha reductase enzyme inhibitors upon BPH
  1. Tez No: 49505
  2. Yazar: METE KİLCİLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET FUAT PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Haziran 1994-Haziran 1996 tarihleri arasında GATA Üroloji ABD'na infravezikal obstrüksiyon semptomlan ile başvuran hastalardan BPH'li 112 tanesi bir yıl süre ile finasterid tedavisine alındı. Çeşitli sebeplerle tedaviye başlayamadığımız BPH'li 20 hasta ise kontrol grubunu oluşturdu. Finasterid tedavisine alman hastaların tedaviye başlamadan önce, tedaviye başladıktan sonra 6. ve 12. aylarda prostat büyüklükleri, maksimum akım hızlan, ortalama akım hızlan, rezidüel idrarlan, IPSS ve PSA değerleri ölçüldü. Kontrol grubuna ise aynı parametreler ilk geldiklerinde, 6. ve 12. aylarda bakıldı. Sonuçların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadıklan tek yönlü varyans analizi yöntemi ile araştırıldı. Parametrelerdeki değerlerin 6. ve 12. aydaki sonuçlannın istatistiksel olarak anlamlı değişikliğe uğradığı tespit edildi. Kontrol grubunda ise istatistiksel olarak anlamlı değerler elde edilmedi. Tedaviye alınan hastaların prostat büyüklüklerinin ortalamalan 6. ayda %7.29, 12. ayda %16.34 oranında küçüldüğü, maksimum akım hızlannın 6. ayda 1.268ml/sn, 12. ayda 2.015ml/sn. arttığı, ortalama akım hızlarının 6. ayda 0.767ml/sn., 12. ayda 1.407ml/sn. arttığı, rezidüel idrarlarının 6. ayda %34.756, 12. ayda ise %61.011 oranında azaldığı, IPSS değerlerinin ise 6. ayda 2.504, 12. ayda ise 4.333 azaldığı, PSA değerlerinin 6. ayda %33.613, 12. ayda ise %55.48 oranmda azaladığı tespit edildi. Bu sonuçlara göre finasterid tedavisine alınan BPH'li hastaların tedaviden fayda gördükleri ve ilacın BPH tedavisinde gold standard olan TURP hariç, birçok tedaviye alternatif olabileceği görülmüştür. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY From among patients suffering BPH who applied to the Urology Department of GMMA with symptoms of intravesical obstruction between June 1994 and June 1996, 112 took finasteride treatment for a year. 20 patients with BPH for whom we couldn't start any therapy for various reasons formed the control group. Prostate sizes of patients under finasteride treatment, peak flow rate, mean flow rate, residual urine, IPSS and PSA values were measured before the treatment and at the 6th and 12th months of the therapy. On the other hand, the control group was checked for the same parameters at their first admission and at the 6th and 12th months of the therapy. Whether the results make any sense statistically was checked by the method of one way variance analysis. It was found out that the results of the parametrical values at the 6th and 12th months underwent significant changes. No statistically significant changes were obtained in the control group. It was observed that the average prostate sizes of the patients under treatment got smaller by 7.29% at the 6th month and 16.34% at the 12th. Their peak flow rate increased by 1.268ml/sec at the 6th month and 2.015ml/sec at the 12th and their mean flow rate increased by 0.767ml/sec at the 6th month and 1.407ml/sec at the 12th. Meanwhile, residual urine decreased by 34.756% at the 6th month and 61.011% at the 12th and IPSS values decreased 2.504 at the 6th month and 4.333 at the 12th. Finally PSA values decreased by 33.613% at the 6th month and 55.48% at the 12th. According to these results, it was seen that the BPH patients who undertook therapy with finasterid, benefited from the therapy and the drug might be an alternative for several therapies except TURP which is the gold standart for BPH treatment. 52