Sub-elit basketbolcularda dikey sıçrama düzeyinin müsabaka performansına etkisi
The impact of perpendicular jumping level on competition performance in sub-elite basketball players
- Tez No: 331396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRMÜZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, sub-elit basketbolcularda dikey sıçrama düzeyinin müsabaka performansına etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmaya üniversitede öğrenim gören ve aynı zamanda üniversite basketbol takımında oynayan antrenman yaşı beş yıl ve üzerinde olan 20.45 ± 1.40 yıl yaş, 183.27 ± 7.22 cm boy uzunluğu ve 80.27 ± 12.98 kg vücut ağırlığı ortalamalarına sahip 51 erkek basketbolcu örneklem olarak katıldı. Araştırmamızın örneklemini oluşturan takımlar derecelerine göre isimlendirilmiştir. 1. olan takım (T1), 2. olan takım (T2), 3. olan takım (T3), 4. olan takım (T4) ve 5. olan takım (T5) olarak kodlandırıldı. Çalışmaya katılan sporcuların yaşlarının belirlenmesinde kimlik bilgisi esas alındı. Boyları, boy ölçer aleti ile ölçülerek cm cinsinden, vücut ağırlığı elektronik baskül ile ölçülerek kg cinsinden kaydedildi. Sporcuların dikey sıçrama ölçümleri alınarak anaerobik kapasite hesaplandı. Müsabaka performans analizi için, kamera sistemiyle maçlar kayıta alınarak, müsabaka analizi yapıldı. Müsabaka performansı için Czwalina? ?Basketbol?da Müsabaka Performans İndeksinin Hesaplanmasına İlişkin Oyun Değer Skalası? tablosu esas alındı. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanıldı. Ölçüm sonuçları, ortalama ve standart sapma olarak sunuldu. Gruplar arası farkların belirlenmesinde ANOVA uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to determine whether there is an impact of perpendicular jumping level on the competition performance in sub-elite basketball players. This study involves 51 male basketball players who are 80.27 ± 12.98 kg in weight and 183.27 ± 7.22 cm in height. These players whose training age is 5 or more are 20.45 ± 1.40 years old and they all play in basketball team of the university where they study. These players are grouped according to their levels. First team is called (T1) whereas Second Team is called (T2), Third Team called (T3), Forth Team called (T4), and the Fifth Team called (T5). ID information of the players was used to determine the ages of players. Their height was measured in ?cm? and their weight was measured by means of a weighing machine in ?kg?. Anaerobic capacity of players was determined by measuring their perpendicular jumping level. In order to analyze the competition performance, the matches were cam-recorded by cameras. For the competition performance, Czwalina?s ?The Game Value Scale for Calculation of Competition Performance Index in Basketball? was used. For data analysis, SPSS package software was used. The measurement results were presented in terms of ?median? and ?standard deviation?. In order to determine the differences between the teams, ANOVA was conducted.