Profesyonel liglerde oynayan elit basketbolcuların motivasyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of motivation levels of elite basketball players playing in professional leagues
  1. Tez No: 819814
  2. Yazar: YILMAZ SONER KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, basketbolcuların kişisel bilgi formlarında belirtecekleri özelliklerini de dikkate alarak, elit düzeydeki basketbolcuların motivasyon düzeylerini belirlemektir. Yapılan bu araştırma Betimsel Tarama Modelinde nedensel karşılaştırma deseninde yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini 2022-2023 sezonunda aktif lisanslı basketbolcular oluştururken, örneklem grubunu yine aynı sezonda Türkiye Basketbol Ligleri'nde profesyonel düzeyde mücadele eden 372 basketbolcu meydana getirmiştir. Çalışmanın evren ve örnekleminde yer alan sporcular için; a) Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyet türlerine göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği'ne ilişkin cevaplarda anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Bununla birlikte yaş değişkenine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışmanın bulgularına etki eden bir başka değişken ise sporcunun aktif basketbol oynama süresidir. Katılımcıların oynadıkları pozisyona göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında, Başarıya Yaklaşma Güdüsü ve Başarısızlıktan Kaçınma Güdüsü alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05). Buna göre, Başarıya Yaklaşma Güdüsü alt boyutunda Guard – Forvet, Guard – Pivot pozisyonu oynayan oyuncular arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Başarısızlıktan Kaçınma Güdüsü alt boyutunda ise Forvet – Pivot pozisyonu oynayanlar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the relationship of elite-level basketball players' communication with their coaches with the success motivation of basketball players, taking into account the characteristics that basketball players will indicate in their personal information forms. This research was conducted in the Descriptive Screening Model and the causal comparison pattern. While active licensed basketball players formed the universe of the study in the 2022-2023 season, the sample group consisted of 372 basketball players who competed at the professional level in the Turkish Basketball Leagues in the same season. For the athletes who took part in the universe and sample of the study; a) Sports-Specific Achievement Motivation Scale and Personal Information Form were used. In the comparison of the scale scores according to the gender types of the participants, no significant difference was found in the answers related to the Sports- Specific Achievement Motivation Scale. However, significant differences were found according to the age variable. Another variable that affects the findings of the study is the active basketball playing time of the athlete. When comparing the scale scores according to the position played by the participants, a significant difference was found in the sub-dimensions of the Motivation to Approach Success and the Motivation to Avoid Failure (p0.05). Accordingly, a significant difference was found between the players who played the Guard – Forward and Guard – Pivot positions in the sub- dimension of the Motivation to Approach Success. Dec. In the sub–dimension of the Motivation to Avoid Failure, a significant difference was found between those who played the Striker - Pivot position. Dec.