Huzursuz bacak sendromunda elektrofizyolojik yöntemler ile spinal inhibitor motor sistemin değerlendirilmesi
Evoluation of spinal inhibitor motor system with electrophysiological methods in restless leg syndrome
  1. Tez No: 331444
  2. Yazar: AHMET ÖZŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN RİFAT KOYUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda yeni tanı konmuş ve tedavi başlanmamış idiopatik veya demir eksikliği saptanan HBS?li hastalarda H-refleksi (istirahatte ve plantar fleksiyonda), periferik sessiz period, F-Yanıtı incelemeleri yaparak spinal motor sistem eksitabilitesinde elektrofizyolojik bir değişiklik olup olmadığını ve değişiklik olursa bunun tanıya katkıda bulunup bulunmayacağını araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Genel Polikliniğinde HBS tanısı alan, tedavisiz durumda yaşları 18 ile 68 arasında değişen (ort.±SS=38.67 ±17,39) 15?i bayan 15?i erkek 30 HBS hastası ve yaşları 18 ile 77 arasında değişen (ort.±SS=37.12±16.90) 17?si bayan 13?ü erkek 30 sağlıklı gönüllüden oluşan bir kontrol grubu alındı. Sağ peroneal sinirin uyarımı ve sağ TA kasından, sağ tibialis posterior uyarımla gastrektemeus kasından, median sinir uyarımı APB kayıtla PSP süresi, soleus kasından kayıtla H-refleksi incelemesi ve H-latansı, M latansı H ve M amp. ile H/M oranı bakıldı. Bulgular: İstirahat esnasında bakılan H refleksinde maksimum H amplütüdü ve H/M oranı hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Plantar fleksiyon esnasında bakılan H refleksine hasta ve kontrol grubu arasında fark bulunmamıştır. APB, TA, GAST kaslarında yapılan PSP çalışmalarında TA kasında PSP süresinde hastalarda konrol grubuna oranla istatistiksel açıdan anlamlı oranda kısalma saptanıldı F yanıtlarındaki latansları arasında fark olmaması, sinir iletimlerinin normal olması bize periferik sinirlerde pataloji olmadığını düşündürdü. Sonuç olarak bizim çalışmamızda HBS li grupta kontrol grubuna göre TA kasında PSP süresi kısalmış olması ve GAST kasında anlamlı farkın bulunmaması, ancak H Refleksi çalışmasında istirahatte H-amplitüdünün HBS?li grupta kontrollare göre yüksek bulunması ile HBS?lilerde L4-L5-S1 düzeylerinde spinal segmental inhibisyonun azaldığını, fakat L4-L5 segmentlerinde ki inhibisyon azalması ile S1 düzeyindeki inhibisyon azalmasının farklı mekanizmalarla olabileceğini düşündürmüştür. Yorum: Bu çalışma HBS `de spinal düzeyde inhibisyonda azalma olduğunu düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to research whether there is a electrophysiological difference or not and if it is helpful on diagnose in spinal motor system excitability by studying H-Reflex (on rest or on plantar flexion), periferal silent period, F-answer on newly diagnosed and untreated patients with restless leg syndrome which is idiopathic or with iron defiency. Material and Methods: In the study,30 healthy volunteer (17 Female, 13 Male) between the ages of 18 and 77 (avrg.±SS=37.12±16.90 year ) were included in a control group and 30 untreated RLS patients(15 Female, 15 Male) between the ages of 18 and 68 (avrg.±SS=38.67 ±17,39) who are diagnosed in Suleyman Demirel University Hospital General Polyclinic. From the right TA muscle with right peroneal nerve stimulation, from gastrektemeus muscle with right posterior tibial muscle stimulation, PSP time with stimulation of the median nerve APB record, with recording from soleus muscle; H-reflex examination and the H-latency, M- latency, H and M amp. and H / M ratio were measured. Results: Maximum H amplitude on H reflex which is studied on resting and H/M ratio were statistically significant between the patient and control groups. In PSP studies which are done in APB, TA and GAST muscles, PSP time in TA muscle was statistically significantly shorter in patients compared to the control group. Because there was no difference between F latency responses and nerve transmissions were normal we thought there aren?t any pathology in peripheral nerves. In conclusion, group with RLS has shorter PSP time on TA muscle than the control group. There were no significant difference on GAST muscle but H amplitude were higher in the RLS patients than in the control group on H reflex studies at resting. On RLS patients inhibition of spinal segmental were decreased on L4-L5-S1 levels. We think the mechanism of inhibition decrease on L4-L5 levels and on S1 level is different because of the results we found. Comment: This study suggest that there is a decreased inhibition on spinal level.