Huzursuz bacaklar sendromunda transkraniyal kortikal manyetik stimulasyon ile soleus kasında soleus MEP- 80 yanıtının incelenmesi
The evaluation of soleus MEP-80 response with transcranial cortical magnetic stimulation in restless legs syndrome
  1. Tez No: 328932
  2. Yazar: ÖZLEM PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZTURA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyopatoloji, Nöroloji, Physiopathology, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç ve Hipotez: Bu çalışmada, transkraniyal kortikal manyetik stimulasyon (TKKMS) yöntemi ile soleus kasında soleus MEP-80 yanıt latansının huzursuz bacaklar sendromlu (HBS) olgularda araştırılması amaçlanmıştır. Bu yöntem ile hastalığın etiyopatogenezini aydınlatabilmeyi, objektif bir tanı aracı belirlemeyi hedefledik.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku Hastalıkları polikliniğinde izlenmekte olan HBS tanısı alan hastalar ile Haziran 2011 ve Aralık 2011 tarihleri arasında DEÜTF Nöroloji Anabilim Dalı Uyku Hastalıkları ve Genel Poliklinik Birimleri'ne başvuran 44 HBS'lu hasta ve 40 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hasta ve kontrol grubuna rutin biyokimyasal tetkikler, elektronörografi (ENG) ve TKKMS uygulanmıştır. Hasta grubunda olguların üçünde belirgin motor evoked potansiyel (MEP) yanıtının alınmaması ve bir olgunun da ENG'de sensoriomotor polinöropati ile uyumlu bulgularının olması nedeni ile çalışmaya dahil edilmemiştir. Sonuç olarak yaş, cinsiyet uyumlu 40 HBS'lu hasta ve 40 kontrol grubunda soleus kasında soleus MEP-80 yanıt latansı karşılaştırılmıştır. Hastalar, Amerikan Uyku Akademisi tarafından tanımlanan dört tanı kriteri ile değerlendirilmiş ve hastalığın şiddeti de Uluslarası Huzursuz Bacaklar Sendromu Çalışma Grubu Derecelendirme Skalası`na (IRLSSG) göre gruplandırılmıştır.Bulgular: Huzursuz bacaklar sendromlu olgularda, kontrol grubuna göre soleus MEP-80 yanıt latansı belirgin derecede uzamış saptandı. Ayrıca hastalığın şiddetine göre yanıt latansı incelendiğinde, şiddetli grupta MEP-80 yanıt latansının hafif-orta şiddete göre daha uzamış olduğu gözlemlendi. Ferritin değeri ve hastalığın şiddeti arasındaki korelasyon araştırıldı ve negatif korelasyon saptandı, ferritin değeri ve MEP-80 yanıt latansı arasındaki ilişki değerlendirildi ancak herhangi bir bağ saptanamadı.Sonuç: Huzursuz bacaklar sendromunda; doğrudan kortikospinal yolağın etkilenmediği ancak spinal nöronların işlevlerinde sorun olduğu, subkortikal inhibisyonda etkilenme olduğu bilinmektedir. Çalışmamızın sonucunda, bu bulgulara ek olarak HBS'lu olgularda spinal çıkıcı ve inici uzun halka reflekslerin ve doğrudan kortikospinal geç etkilerin işlevlerinde sorun olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Objective and Hypothesis: The purpose of this study was to investigate the soleus MEP-80 response latency after transcranial cortical magnetic stimulation (TCCMS) in patients with restless legs syndrome (RLS). With this method we aimed to figure out the etiopathogenesis and to determine an objective diagnosis tool and prognosis indicator.Patients and Methods: In this study, 44 patients with RLS and 40 controls were included who were treated in the Department of Sleep Diseases of Dokuz Eylul University or who were newly diagnosed between June 2011 and December 2011. For all patients and controls routine laboratory investigations, electroneurography (ENG) and TCCMS were performed. Three patients without manifest motor evoked potentials (MEP) and one patient with sensorimotor polyneuropathy were excluded afterwards. Finally the MEP-80 response latency of 40 RLS patients and 40 age and gender matched controls were compared. All patients were diagnosed with the 4 criteria defined by the American Sleep Academy and the severity was classified according to the international restless legs syndrome scaling group (IRLSSG) classification.Results: The soleus MEP-80 response latency in RLS patients was determined significantly longer than in controls. According to the severity of RLS, the MEP-80 latency was longer in the severe group than in mild-moderate RLS patients. Negative correlation was determined between ferritin value and disease severity but there was no relationship between ferritin and MEP-80 latency values.Conclusion: In restless legs syndrome it is known that the corticospinal tract is not directly affected but subcortical inhibition is influenced due to functional spinal neuron impairment. Additionally, as a result of this study we determined a direct functional impairment of spinal afferent and efferent long reflexes and we recognized that corticospinal late responses are affected in RLS.