Farklı dinlenme aralıklarında yapılan anaerobik interval antrenmanın, aerobik kapasite, anaerobik eşik ve kan parametrelerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of anaerobic interval training with different rest interval on aerobic capacity, anaerobic threshold and blood parameters
  1. Tez No: 331443
  2. Yazar: MİRAY DEMİRİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmamızın temel amacı, aynı şiddette ve farklı dinlenme aralıklarında yapılan anaerobik interval antrenmanın hangi dinlenme aralığında yapıldığında aerobik ve anaerobik kapasiteyi arttırdığını belirlemek ve aynı zamanda bu iki farklı dinlenme aralığının kan parametrelerine etkisini tespit etmektir. Araştırmamız Balıkesir Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan kriterlere uygun denekler arasından homojen olacak 18-22 yaş grubundan 20 erkek öğrenci denek olarak seçilmiştir. Araştırmaya katılan deneklere 7 hafta, haftanın 3 günü ve toplam yüklenme 2800-3000 metre olan bir antrenman programı uygulanmıştır. Deneklerin antrenman programları öncesi ve antrenman programları sonrası boy, kilo, BMI, %FAT, FAT MASS, Maks. VO2, anaerobik eşik, hemogram ve bazı biyokimya testleri ölçümleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, aritmetik ortalama ve standart sapma ile özetlenmiştir. Normallik için Kolmogorov-Smirnov (K-S) testi kullanılmıştır. Ön-test ? son-test değişkenleri arasındaki farklılıkların önemliliğinin belirlenmesinde dağılım normal ise bağımlı grup t-testi, dağılım normal değilse Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to research in which rest period the aerobic and anaerobic capacity is increased, which was practiced in the same intensity and different rest interval by subjects, and also determine the effects of different rest periods to blood parameters. 20 male students are chosen as experimental subject for the study between 18-22 ages with randomly and homogenously which are study in Physical Education and Sports in Balıkesir University. Extensive and Intensiv interval training were applied to participants throught 7 weeks and 3 days per a week and the volume of the daily training is totally 2800-3000 metres. We compared the weights, BMI, Fat %, Fat Mass, Max. VO2, anaerobic threshold, hemogram and some of the biochemical tests between before and after the training programme. The data which obtained in this study has been summarized with mean and standard deviation. We used Kolmogorov-Smirnov (K-S) test for normality. If the distribution is normal, dependent t-test was applied to state differences of between pre-test and post-test. If the distribution is non-normal Wilcoxon test was applied.