Bilgisayarlı tomografi kılavuzluğu ile gerçekleştirilen perkütan apse drenajlarında teknik, endikasyon ve komplikasyonlar ile klinik sonuçların değerlendirilmesi
CT guided abscess drainage: evaluation of technical parameters, endications, complications and clinical results
- Tez No: 906780
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BOYVAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Abdominopelvik yerleşimli apselerin tedavisinde temel yaklaşım perkütan drenaj ve antibiyotik tedavisidir. Ultrasonografi ile erişimin mümkün olmadığı apselerde perkütan drenaj BT eşliğinde yapılabilir. Bu çalışmanın amacı abdomen ve pelvik yerleşimli apselere yönelik BT eşliğinde perkütan drenaj yapılmış hastalarda işlem öncesi klinik bulguların incelenmesi, uygun teknik ve erişim yöntemlerinin belirlenmesi ile işlem sonrası klinik sonuçların, komplikasyonların ve maruz kalınan radyasyon dozu miktarının hesaplanması amaçlanmıştır. Çalışmaya 2012-2022 tarihleri arasında BT eşliğinde apse drenajı gerçekleştirilen 218 hastaya (81 erkek, 137 kadın, ortalama yaş: 57.60 ± 16.42) ait 268 apse dahil edilmiş ve retrospektif olarak incelenmiştir. 16 apseye aspirasyon, 252 apseye ise konvansiyonel BT eşliğinde Seldinger yöntemi ile 8F-14F pig tail kateterler kullanılarak perkütan drenaj yapılmıştır. Başarılı drenaj oranı %79,85'tir. Mortalite oranı %1.38'dir. Major komplikasyon oranı %2,75, minör komplikasyon oranı %3,21 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda temel olarak 218 hastanın (268 apse) işlem öncesi klinik ve laboratuvar bulguları, işleme ait teknik detayları ve işlemden sonraki takip verileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main treatment of abdominopelvic abscesses is percutaneous drainage and antibiotherapy. Percutaneous drainage can be performed with CT guidance in abscesses that can not be accessed by ultrasonography. The aim of this study is to evaluate the clinical findings, technical parameters, clinical outcome, complications and radiation dose that exposed in patients who underwent CT-guided percutaneous intraabdominal abscess drainage. A total of 268 abscess of 218 patients (81 males, 137 females, mean age: 57.60 ± 16.42 years) who underwent CT-guided abscess drainage between 2012 and 2022 were included in the study and analyzed retrospectively. Aspiration was performed in 16 abscess, and percutaneous drainage was performed by the conventional CT on 252 abscess using Seldinger method with 8F-14F pig tail catheters. The successful drainage rate was 79.85%. The mortality rate was 1.38%. Major complication rate was 2.75% and minor complication rate was 3.21%. In our study, the clinical and laboratory findings of 218 patients (268 abscess) before the procedure, the technical details of the procedure and the follow-up data were evaluated.